data aktualizacji: 27-03-2019, 08:54

Co to jest wertykulacja trawnika?


wyświetleń: 8661



Co to jest wertykulacja trawnika?


Wertykulacja to pionowe cięcie darni. Polega na usunięciu z jego powierzchni filcu tj. nagromadzenia obumarłych części roślin, resztek skoszonej trawy, chwastów i mchu, który uniemożliwia prawidłowe nawożenie jak i dotlenienie trawy przez co hamuje wzrost nowych pędów.

Co to jest wertykulator ?

Wertykulator jest narzędziem służącym do regeneracji trawnika poprzez pionowe nacinanie nożami osadzonymi na wałku trawnika i ziemi pod nim. Usuwając uschnięte trawy, obumarłe części roślin, mchu. Dostępne są na rynku wertykulatory ręczne i mechaniczne (spalinowe lub elektryczne). Wertykulator ręczny nie będzie zawierał kosza na odpadki i będzie pozbawiony możliwości regulacji wysokości noży, takie rozwiązania znajdziemy w profesjonalnym sprzęcie a co za tym idzie droższym. W modelach mechanicznych noże nacinające trawnik umieszczone są na obracającym się wałku.
 
Kiedy przeprowadzać wertykulację trawnika ?

Wskazane jest przeprowadzanie jej co najmniej dwa razy do roku. Najlepszą porą jest wczesna wiosna (marzec-kwiecień) - po pierwszym skoszeniu trawnika jak i jesienią (wrzesień). Zabiegu nie należy przeprowadzać na trawnikach, które mają mniej niż rok gdyż można uszkodzić system korzeniowy i doprowadzić do zniszczenia. Pierwszy zabieg wertykulacji przeprowadzany jest na trawnikach 2-3 letnich. Warto przeprowadzić zabieg wertykulacji gdy zauważymy, że woda słabo wsiąka, powierzchnia staje się zbita, a trawa nie regeneruje się tak dobrze jak wcześniej.

Jak przeprowadzić wertykulację ?


Przed przystąpieniem do zabiegu należy skosić trawnik na wysokość ok. 2-4 cm aby w ten sposób ułatwić pracę wertykulatora. Dodatkowo powierzchnia pracy musi być równa, dlatego też możemy przeprowadzić wcześniej wałowanie trawnika. Powierzchnia powinna być sucha (mniej więcej dwa dni po ostatnim deszczu) a ziemia pod nim plastyczna. Nie należy ustawiać noży tnących zbyt głęboko aby nie naruszyć systemu korzeniowego trawy. Najodpowiedniejszą głębokością jest od 3-5 mm aby skutecznie usunąć zalegającą warstwę filcu. Lepiej wykonać jest kilkakrotnie wertykulację niż jednorazowo na większej głębokości. Noże w wertykulatorze należy ustawić tak aby były jak najbliżej siebie gdyż dzięki temu przeprowadzany zabieg będzie dokładniejszy. Zabieg wykonujemy najpierw wzdłuż, a dopiero potem w poprzek trawnika. Po zakończeniu prac należy usunąć powstały filc przy pomocy grabi, a zebrane resztki wyrzucić do kosza aby uniknąć rozprzestrzenia się chorób grzybowych. Tak zagrabiony trawnik należy obsiać nawozem i ewentualnie zasiać trawę w powstałe braki. Można także posypać piaskiem kwarcowym, który wypełni nam powstałe nacięcia i zapobiegnie wysychaniu trawy i pamiętać o regularnym podlewaniu aby uniknąć jego wysuszenia.

Zalety wertykulacji trawnika:

  • gleba staje się rozluźniona, zwiększa się przepuszczalność trawnika,
  • lepsze rozkrzewianie się trawy,
  • usuwanie mchu, pleśni trawnikowej, chwastów,
  • mniejsze prawdopodobieństwo pojawienia się chorób grzybiczych,
  • ułatwienie dostępu substancji odżywczych do trawnika,
  • lepszy wygląd estetyczny


 








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet