data aktualizacji: 26-05-2017, 08:07

Jak i gdzie kupować drewno opałowe


tagi: jak i gdzie kupować drewno opałowe, drewno na opał,

wyświetleń: 751Jak i gdzie kupować drewno opałowe


Drewno na opał sprzedawane jest w różnej postaci. Istnieje bogaty rynek prywatny choć drewno można kupić bezpośrednio z Nadleśnictwa. Drewno dostępne jest w wersji bez obróbki lub obrobione.

  • Gałęziówka

Jest to najkorzystniejsza finansowo forma zakupu drewna, ale wiąże się z największym nakładem pracy. Wydzielona przez leśniczego parcela w lesie, z której we własnym zakresie należy poddać obróbce kupowane drewno, to również możliwość wyboru interesujących nas egzemplarzy. Tzw. samowyrób w systemie PKN (pozyskanie kosztem nabywcy) wymaga od nas jedank własnego sprzętu.

  • Drewno w metrach przestrzennych

Metr przestrzenny to stos drewna o wymiarach: długość 1m, szerokość 1 m i wysokość 1 m z wolnymi przestrzeniami wewnętrznymi. Jeden metr sześcienny odpowiada 0.7 m³ czystej masy drewna. Na stos składają się kłody i grubsze gałęzie. Zakup takiego drewno jest oczywiście droższy niż w wersji nieobrobionej.

  • Długie drewno

Takie długie kłody sprzedaje się w oparciu o średnicę i długość drewna w postaci metrów sześciennych czystej masy drewna (bez wolnych przestrzeni). Taki sposób sprzedaży jest korzystniejszy, ponieważ sprzedawca nie ponosi dodatkowych kosztów związanych z przecieraniem i stosowaniem.

  • Drewno łupane

Gotowe do wykorzystania drewno to bardzo wygodna ale jednocześnie najdroższa forma zaopatrzenia się w opał na zimę. Drewno łupane sprzedawane jest w metrach bieżących lub przestrzennych i zazwyczaj zapakowane w boksy. Taką formę sprzedaży najczęściej spotykamy również w składach i marketach budowlanych. 

autor: Beata
Inne artykuły w dziale:


© Copyright 2012-2018 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet