data aktualizacji: 30-11-2018, 09:13

Jak palić w kominku, żeby nie produkować smogu


wyświetleń: 3894



Jak palić w kominku, żeby nie produkować smogu


Palenie w kominkach będzie ekologiczne, jeśli będziemy przestrzegać podstawowych zasad. Najważniejsza z nich to stwierdzenie, że pod żadnym pozorem nie należy palić śmieci, odpadków, starych mebli lub ich części, kolorowych gazet, sprzętu elektronicznego, ubrań, butów ani żadnych tworzyw sztucznych (np. foliowych woreczków). Wbrew pozorom wcale nie jest to nadal takie oczywiste dla sporej części społeczeństwa. Emitowane w trakcie spalania powyższych materiałów związki chemiczne dostają się atmosfery powodując jej trwałe zanieczyszczenie, które później przekłada się na jakość powietrza, którym oddychamy oraz może stać się przyczyną powstania smogu. Wykrycie związków trujących w dymie wychodzącym z komina podlega każe. W kominku należy pali dobrej jakości drewnem. Jakie to drewno? Przede wszystkim liściaste (najlepsze to: dąb, grab, jesion, buk) oraz takie, które ma za sobą dwa sezony leżakowania pod zadaszeniem, przez co mamy pewność, że jest dobrze wysuszone. Drewno jest jednym z najtańszych źródeł wykorzystywanych na cele grzewcze, jest łatwo dostępne i względnie ekologiczne.

Dlaczego liściaste?


Drzewo iglaste jest mniej ekologiczne z racji zawartych w nim żywic, który przyczyniają się do jego szybszego spalania (mniejsza kaloryczność) oraz emituje więcej substancji smolnych, które trafiają do atmosfery oraz zanieczyszczają również nasz system grzewczy (więcej sadzy, okopcona szyba itp.)


Kolejną ważną kwestią jest sposób rozpalania. To czynność, która w dużej mierze odpowiada za to, czy nasze palenie będzie efektywne, czyli i ekonomiczne i8 ekologiczne. Stara metoda z wykorzystaniem gazet na podpałkę powinna odejść do lamusa. Nie wolno używać również substancji łatwopalnych typu benzyna czy alkohol, bo stwarzają one niebezpieczeństwo pożaru.

Jak zatem efektywnie rozpalać?

Najlepiej jest wykorzystać do tego celu specjalne podpałki, które można kupić w sklepie. Jednak najtaniej nas wyjdzie jeśli użyjemy w tym celu drobno pociętego drewna, tzw. szczypek, np. z drzewa owocowego, które szybko się rozpala.

Ostatnią kwestią, na którą koniecznie należy zwrócić uwagę jest dostarczenie dużej ilości powietrza koniecznego do procesu palenia. W czasie rozpalania szyber powinien być maksymalnie otworzony, dzięki czemu dym wyciągany jest na zewnątrz, a nie cofa się do pomieszczenia, żar szybciej może zająć kupkę drewna a substancje smolne produkowane są w minimalnej ilości.








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet