data aktualizacji: 20-06-2018, 07:06

Jak podłączyć wentylator łazienkowy


tagi: jak podłączyć wentylator łazienkowy, wentylator w łazience, montaż wentylatora, sterr,

wyświetleń: 489Jak podłączyć wentylator łazienkowy


Łazienka to specyficzne pomieszczenie, często wymagające wspomagania w kwestii wentylacji. Duża ilość pary wodnej, zaparowane okna i lustra mogą prowadzić do duszności oraz nieprzyjemnych zapachów unoszących się w łazience. W takiej sytuacji konieczne może okazać się zamontowanie wentylatora mechanicznego.

 

KIEDY TRZEBA MONTOWAĆ WENTYLATOR ŁAZIENKOWY

Łazienka to specyficzne pomieszczenie, często wymagające wspomagania w kwestii wentylacji. Duża ilość pary wodnej, zaparowane okna i lustra mogą prowadzić do duszności oraz nieprzyjemnych zapachów nuoszących się w łazience. W takiej sytuacji konieczne może okzać się zamontowanie wentylatora mechanicznego.


Skutki niedrożnej lub zbyt słabej wentylacji są trudne do usunięcia, czasem również kosztowne, dlatego najlepiej działać szybko - montaż wentylatora łazienkowego to koszt od ok. 120 zł wzwyż,a korzyści nie współmiernie większe.

 

MONTAŻ WENTYLATORA A PRZEPISY


Zgodnie z przepisami wentylator może być podłączony tylko w przypadku, gdy kanał wentylacyjny nie jest kanałem zbiorczym.WENTYLATOR NAD WANNĄ LUB KABINĄ PRYSZNICOWĄ


Wentylator nad wanną lub kabiną prysznicową powinien być oddalony od ich dna co najmniej o 2,4 m. Jeżeli odległość jest mniejsza konieczny jest wybór modelu z obudową chroniącą przed wodą. Wentylator  należy zamontować jak najbliżej źródeł pary lub nieprzyjemnych zapachów, jednak na tyle daleko, aby osoby biorąca kąpiel lub prysznic nie były w stanie dotknąć wentylatora.


MIEJSCE MONTAŻU WENTYLATORA


Wentylator najczęściej montuje się w miejscu kratki wentylacyjnej, dlatego należy ją wcześniej zdemontować. Kratka wentylacyjna powinna znajdować się w każdej łazience - zgodnie z zasadą, że brzydkie zapachy oraz wilgoć usuwane są w miejscu ich powstawania, bez rozprzestrzeniania się po całym domu. 

  • Wentylator należy umieścić na jak najwyższej wysokości.
  • Naprzeciwko głównych źródeł wymiany powietrza i co najmniej 30 mm od sklepienia ściany i sufitu.
  • Jeśli wentylator ma zostać zamontowany w pomieszczeniu, w którym znajduje się podgrzewacz wody,kocioł gazowy lub inne podobne urządzenia nie wyposażone w przewód powietrzno-spalinowy, obowiązkiem   instalatora jest zapewnienie odpowiedniej wymiany powietrza.

Montaż wentylatora łazienkowego - schemat podłączenia

 

PODŁĄCZENIE ELEKTRYCZNE

Przed przystąpieniem do instalacji należy odłączyć zasilanie sieciowe a prace należy zlecić wykwalifikowanej osobie z uprawnieniami.

  • od najbliższej puszki instalacyjnej do otworu wentylacyjnego należy poprowadzić kabel zasilający i połączyć go z włącznikiem
  • odrysowując miejsca montażu kołków mocujących wyznaczamy punkty do wiercenia
  • przez otwory w obudowie wentylatora przeciągamy kabel zasilający i mocujemy wentylator do ściany
  • kabel zasilający umieszczamy w zaciskach wentylatora zgodnie z dołączoną do niego instrukcją

Wentylator w łazience - podłączenie elektryczne


Teraz można już dokręcić maskownicę i przetestować działanie wentylatora.

autor: Beata
zdjecie: STERR
Inne artykuły w dziale:


© Copyright 2012-2018 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet