data aktualizacji: 09-04-2018, 07:03

Lawenda - uprawa w ogrodzie, w doniczce, w domu


wyświetleń: 22110



Lawenda - uprawa w ogrodzie, w doniczce, w domu


Lawenda kwitnie od czerwca do października jednak należy do krzewinek zimozielonych. Jej wąskie ozdobne listki oraz fioletowe drobne kwiaty, które mają pokrój kłosa pięknie prezentują się tak w gruncie, jak i w doniczkach. Wysadzona w ogrodzie przybiera postać krzaczastej kępy, która dorasta do 40-50 cm. Łagodna roślina pięknie faluje na wietrze, stąd też jej duża popularność na rabatach, ogródkach skalnych, balkonach. Dodatkowo lawenda ma charakterystyczny zapach, dzięki czemu odstrasza komary i mszyce.

Lawenda nie lubi podmokłego gruntu i przeciągów, za to potrzebuje stanowiska słonecznego i podłoża dobrze zdrenowanego, czyli przepuszczalnego. Ziemia powinna być neutralna, a najlepiej zasadowa. Do gruntu nadają się odmiany lawendy mrozoodpornej, a sadzonki należy rozmieścić w odstępach 30-40 cm. Lawendę w ogrodzie trzeba przycinać - w pierwszym roku o połowę oraz co roku dla nadania jej odpowiedniego kształtu, pobudzając wzrost nowych pędów u podstawy. Po okresie kwitnienia należy ściąć uschnięte kwiatostany z fragmentami pędów do wysokości około 7 centymetrów. W uprawie w gruncie ważne jest zimowe zabezpieczenie rośliny, która pochodzi z rejonu znacznie cieplejszego. W tym celu zaleca się obłożyć je słomą lub suchymi liśćmi. Po pierwszych przymrozkach dodatkowo koronę warto okryć stroiszem. Na wiosnę można wspomóc lawendę, najlepiej przy pomocy rozłożonego wokół kompostu. Rozmnażamy ją przez jesienny podział kęp

W uprawie w donicy lub skrzynce balkonowej bardzo ważne jest wykonanie drenażu z grubego żwiru lub tłucznia, na którym rozkładamy warstwę gleby bogatej w wapń. Jeśli uprawę prowadzimy od nasiona to najlepszym momentem jest wiosna. Lawenda pochodzi z rejonu o dużym nasłonecznieniu - takich warunków oczekuje zatem również w naszych szerokościach, aby odwdzięczyć się nam pięknym kwiatostanem oraz zapachem. Podlewanie musi być umiarkowane (1-2 razy w tygodniu), w ilościach niezbędnych do zapobiegania stwardnienia ziemi. Przycinanie, zwłaszcza przekwitłych kwiatów pozwala formować roślinę oraz wspomaga jej rozrost. Zimowanie lawendy można zaplanować na dwa sposoby - w doniczce w miejscu, gdzie nie dojdzie do przemarzania korzeni lub zadołowanie w gruncie. Przed zimą nie należy również rośliny przycinać. Lawendy z balkonu nie przenosimy do domu, jednak roślina ta może być uprawiana również w warunkach domowych. Efekty uprawy lawendy będą najlepsze w temperaturze ok. 20oC. W sezonie zimowym znacznie zmniejszamy nawodnienie. Ważne jednak by egzemplarz do uprawy w domu był od początku umieszczany w pomieszczeniu.


Koszt lawendy jest niewielki, a oprócz ozdoby ogrodu lub tarasu zyskamy również naturalny zapach do szafy, który odstrasza mole (suszone kwiaty).








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet