data aktualizacji: 26-11-2015, 13:52

Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych krok po kroku


wyświetleń: 44089



Spoinowanie płyt gipsowo - kartonowych krok po kroku


Płyty gipsowo - kartonowe po ułożeniu na ścianach i suficie należy ze sobą trwale połączyć. Dzięki temu ścisny z płyt są gładnie a skośne stropy bardzo efektownie wyglądają. Do łączenia płyt (spoinowania) używamy:

  • masy do spoinowania płyt gipsowych np. Knauf Uniflott,
  • taśm do spoinowania, siatki, flizeliny, taśmy papierowej lub tzw. taśmy amerykańskiej (typu Tuff- Tape).
  • masy szpachlowej do wykańczania powierzchni spoinowanych z worka np. Akryl Putz lub gotowej z wiaderka Akryl Putz finish. Masa z worka łatwiej się szlifuje i można kłaść jej grubą warstwę. Masa z wiaderka jest mocniejsza ale ciężej się ją obrabia.

Łączenie wykonujemy na dwóch rodzajach spoin, oryginalnie fazowane - obniżenia krawędzi wzdłuż płyt, oraz poprzeczne spoiny powstałe w wyniku cięcia.

1. Krawędzie cięte i wszelkie inne miejsca odsłaniające gips na płycie należy przemalować preparatem gruntujących. Jeśli jest to dobry grunt jak np. Unigrunt Atlas, możemy dodać 30% wody.

2. Po wyschnięciu gruntu płyty spoinujemy na gładko masą do spoinowania płyt. Uważajmy aby nie nanosić zbyt dużej warstwy ponieważ masy do spoinowania ciężko się szlifują. Pod masę na krawędziach wzdłużnych płyt możemy nakleić siatkę zbrojącą (tzw. bandaż).

3. Po stwardnieniu spoinówki Uniflott na spoiny nakładamy odrobinę rzadkiej masy finishowej i przyklejamy do niej flizelinę lub taśmę papierową czy amerykańską. Dość szybko dociskamy taśmę szpachelką z gipsem. Również nie należy przesadzać z grubością. Masa powinna być rzadka. Gęstą ciężko przeciskać przez taśmę czy flizelinę.

4. Zaciągnięte na gładko taśmy na spoinach ostatni raz szpachlujemy masą finishową. Pas szpachlowany poszerzamy tak aby zminimalizować efekt wypukłości połączenia.

5. Dopiero teraz szlifujemy płaszczyznę połączenia. Najlepiej użyć do tego celu papieru ściernego o gradacji 100-120.

6. Wyszlifowane spoiny jak i całe płyty malujemy rozcieńczonym gruntem aby wyrównać chłonność powierzchni. Po wyschnięciu gruntu strop z płyt g-k jest gotowy do malowania.








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet