data aktualizacji: 05-12-2023, 07:56

Sterowanie instalacją grzewczą - co wybrać


wyświetleń: 7878



Sterowanie instalacją grzewczą - co wybrać


Niemal w każdym gospodarstwie domowym sezon grzewczy to spory wydatek. I niemal w każdym gospodarstwie domowym dochodzi do strat ciepła. Można jednak temu zapobiec. Wystarczy by instalacją odpowiednio posterować. Znając zmieniające się nasze zapotrzebowanie na ciepło w ciągu doby warto ustawić ją tak by straty były jak najmniejsze.

Sterowanie ogrzewaniem to realne korzyści. Temperatura na stalym poziomie jest dla naszego organizmu o wiele lepsza niż duże jej wahania. Co więcej rozsądne gospodarowanie mocą cieplną pozwoli obniżyć rachunki za ogrzewanie oraz zmniejszy negatywny wpływ ogrzewania na środowisko.

Sterowanie temperaturą w domu

fot.: Salus - dobowe sterowanie temperaturą w domu: przykładowy schemat

 

Systemy sterowania instalacją grzewczą - rodzaje

 

  • Automatyka instalacji grzewczej


Automatyka sterująca ma za zadanie ograniczanie temperatury czynnika grzewczego do ustalonej wartości, tak by czynnik ten dał nam komfort cieplny w pomieszczeniu, ale nie doprowadził do zagotowania wody w instalacji. Sterownanie zaczyna się już od samego kotła. Tego typu sterowniki regulują intensywność spalania, np. poprzez ograniczenie dopływu powietrza czy odłączenie zasilania. Kiedy temperatura spada zbyt nisko sterownik pobudza system do działania. W przeciwieństwie do stosowanych dawniej termostatów wymagających ręcznej regulacji, obecnie oferowana automatyka sterująca kotłami działa automatycznie, zgodnie z wybranymi przez nas parametrami pracy instalacji. Z pewnością przekłada się to na bardziej racjonalne wykorzystanie energii.

fot.: Sterowanie pracą kotła: pogodowy regulator temperatury WT100 Salus

Sterowanie temperaturą może odbywać się na podstawie regulacji pokojowej lub pogodowej. W pierwszym systemie wykorzystuje się czujniki unieszczone w pomieszczeniach, a w drugim przypadku sterowanie odbywa się na bazie odczytów temperatury na zewnątrz. Ważne jednak by czujnik był zamontowany we właściwym miejscu, tak by na jego działanie nie miały wpływ czynniki powodujące chwilowe ale znaczne wahania, jak na przykład silne nasłonecznienie. Najbardziej optymalny jest układ łączący sterowanie pokojowe oraz pogodowe. Taki system wykorzystuje nawet zyski ciepła pochodzące z piekarnika, przez co jest oszczędny. Najbardziej odczuwalna jest oszczędność przy układach niskotemperaturowych, jak na przykład podłogowóka, kocioł kondensacyjny lub pompa ciepła.

fot.: Głowica termostatyczna do regulacji pracy grzejników - model TRV10RAM Salus na zawory Danfoss RA

 

Programowanie czasowe

 

Jest to czasu, w którym instalacja grzewcza ma utrzymać określoną temperaturę. W opcji gdzie możliwe jest ustawienie różnych wartości temperatury w zależności od godziny i dnia tygodnia zyskujemy komfort ekonomicznego ogrzewania, w którym uwzględnia się nasz tryb pracy. Na przykład, gdy jesteśmy w pracy regulator utrzymuje niższą temperaturę, tak samo jak nocą, gdy śpimy. Jednak w określonej godzinie, najczęściej na czas powrotu temperatura jest automatycznie podnoszona. Gdy nas nie ma, nie ma też potrzeby podgrzewania c.w.u. przez kocioł. Odpowiednie ustawienia regulatora również wpływają na tą funkcję.

Obniżanie temperatury należy jednak zaplanować rozsądnie, tzn. w granicy kilku stopni. Większe wahania w ciągu doby przyniosą więcej strat niż korzyści, gdyż ciepło kumuluje się również w budynku, a nadmierne jego wychłodzenie wiąże się z dłuższym później nagrzewaniem. Inaczej sytuacja wygląda, gdy nie ma nas kilka dni. Wtedy warto skorzystać z jednej z funkcji, np. antyzamarzaniowej.

fot.: Bezprzewodowy, natynkowy regulator temperatury VS20WRF/VS20BRF Salus

 

Sterowanie WiFi

 

Kolejną opcją jest zatosowanie modułów i aplikacji mobilnych pozwalających na zdalne zarządzanie ogrzewaniem przez Internet z dowolnego miejsca. To bardzo duże udogodnienie, które staje się standardem w wielu domach. Jest to część tak zwanego inteligentnego budownictwa. Modyfikowanie ustawnień regulatora przez smartfona lub tabletjest bardzo wygodne.

Sterowanie ogrzewaniem - co wybrać

fot.: Salus - system it600 - sterowanie ogrzewaniem i zróżnicowanie temperatur w poszczególnych pomieszczeniach w ciągu doby gwarantuje obniżenie wydatków na ogrzewanie


Firmą specjalizującą się w automatyce i urządzeniach sterujących ogrzewaniem, w tym w produkcji internetowych regulatorów temperatury, jest Engo. W ofercie firmy można znaleźć nowoczesne, intuicyjne sterowniki z szeregiem przydatnych funkcji, przeznaczone głównie do sterowania układami ogrzewania podłogowego. Jednym z oferowanych produktów jest regulator temperatury EONEBATW z wbudowanym czujnikiem wilgotności. Wyróżnia się prostą instalacją i obsługą. Dostępny jest zarówno w wersji natynkowej bateryjnej z akumulatorem litowo-jonowym, jak i podtynkowej, podłączanej do sieci elektrycznej.

Regulator internetowy engo

fot.: ENGO Controls - regulator internetowy EONEBATW

 

Sterownik można obsługiwać bezprzewodowo poprzez aplikację ENGO Smart, przy użyciu bramki internetowej ZigBee 3.0 EGATEZB. W wersji podtynkowej sterownik jest podłączany przewodowo bezpośrednio do odbiornika (np. do przewodowej listwy sterującej). Sterowanie ogrzewaniem przy użyciu regulatora jest wygodne i nieskomplikowane. Regulator pozwala ustawiać zakresu zadanej temperatury oraz udostępnienia możliwości sterowania urządzeniami większej liczbie użytkowników. Dzięki funkcji ENGO binding urządzenia pozostają powiązane w trybie online i offline. Aplikacja wysyła powiadomienia push i umożliwia przegląd wykresów z historią temperatur.

 






zdjecie: Salus, Engo



Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet