data aktualizacji: 23-02-2016, 11:53

Wybór mieszanki trawnikowej


wyświetleń: 4910



Wybór mieszanki trawnikowej


Producenci mieszanek trawnikowych oferują mieszanki wyselekcjonowanych nasion traw dobranych do specyfikacji naszego klimatu i warunków glebowych.

Rodzaje mieszanek trawnikowych ze względu na przeznaczenie i sposób użytkowania:

  • najczęściej wybierane to tak zwane mieszanki uniwersalne (trawnikowe). Są one intensywnie zielone, tworzą zwartą darń i nadają się na wszystkie rodzaje podłoża. Szerokie zastosowanie oraz małe wymagania pielęgnacyjne zawdzięczają odpornym nasionom, które jednak mają mniejsze walory estetyczne. Są też najtańsze.
  • na dekoracyjne trawniki (trawniki angielskie, dywanowe) o małym stopniu użytkowania polecane są mieszanki typu gazon dekoracyjny, który charakteryzuje się powolnym wzrostem i soczystym odcieniem zieleni. Dekoracyjne trawy to mietlica, rajgras angielski, wiechlina łąkowa
  • do intensywnego użytkowania zaleca się stosowanie muraw sportowych (spotykane również pod nazwą wemblejka) odpornych na przygniatanie i rozrywanie, które tworzą gęsty trawnik dywanowy, ale szybki wzrost wymusza częstsze koszenie. Sprawdzą się też tak zwane trawy rekreacyjne (piknikowe, relaks) z największym udziałem życicy trwałej.
  • w ogrodach zacienionych (np. pod zwartymi koronami drzew) sprawdzą się trawy cieniolubne - wiechlina łąkowa, mietlica pospolita oraz kostrzewa czerwona spotykane w mieszankach typu ogrodowa, shade. Nie wymagają one częstego koszenia.
  • na miejsca nasłonecznione i suche polecane są mieszanki typu Hollywood Sun, Safari z domieszką odpornych na suszę kostrzew. Sprawdzą się również na piaszczystych glebach
  • dla miłośników ogrodów w stylu polskim polecane są mieszanki traw z niewielką zawartością nasion kwiatów (chaber, rdest, dzwonki, dziurawiec), tzw. kwietna łąka.  Obok życicy trwałej, wiechliny łąkowej, mietlicy pospolitej i kostrzewy czerwonej powinna znaleźć się również odmiana owcza, drżączka średnia, czy tymotka łąkowa.







Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet