data aktualizacji: 24-09-2020, 09:36
    |     następna porada >>>

Bezpieczne oświetlenie we wszystkich częściach domu


wyświetleń: 686Bezpieczne oświetlenie we wszystkich częściach domu


Nie da się na co dzień funkcjonować w domu bez zadbania o oświetlenie. Stanowi ono jedną z kluczowych instalacji, od których zaczyna się prace wykończeniowe w surowych pomieszczeniach.

O ile w przypadku znacznej większości wnętrz wystarczy stosowanie się do podstawowych zasad tworzenia instalacji oświetleniowej, to są też pomieszczenia, które wymagają nieco więcej uwagi, aby mieć pewność, że bez przeszkód i obaw o zdrowie będziemy mogli używać poszczególnych opraw oświetleniowych.
Jak zatem bezpiecznie oświetlić dom? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie poniżej.

 

Budowanie instalacji oświetleniowej – o czym pamiętać?

 

Do stworzenia w pełni funkcjonalnego systemu oświetleniowego potrzebujemy dobrego planu, opartego o indywidualne potrzeby mieszkańców oraz charakterystykę każdego pomieszczenia. Inne warunki chcemy przecież osiągnąć w łazience, a inne w sypialni.

Zanim przejdziemy zatem do wyboru samych opraw oświetleniowych, trzeba zadbać o prawidłowe zbudowanie instalacji elektrycznej – poprowadzenie przewodów, rozmieszczenie gniazd elektrycznych i włączników światła. To od nich w dużej mierze zależy funkcjonalność wnętrza.

Przewody powinny mieć odpowiedni przekrój, a jeśli wybieramy produkt o średnicy poniżej 10 mm, należy zakupić wariant wykonany z miedzi. W przypadku instalacji lepiej nie eksperymentować lub kupować produkty z przeceny. Pamiętajmy, że to od przewodów w dużej mierze zależy nasze bezpieczeństwo.

W miejscach, w których występują elementy łatwopalne, np. w kotłowniach lub na drewnianych strychach, warto zadbać o wykonanie dodatkowego zabezpieczenia instalacji.

Na koniec trzeba też pamiętać o właściwym prowadzeniu przewodów. Powinny one przebiegać pionowo lub poziomo, nigdy po skosie, najlepiej w stałej odległości od krawędzi ścian. Znacznie ułatwia to późniejsze znalezienie ich w razie konieczności przeprowadzenia prac remontowych.

 

Funkcje oświetlenia – podstawowe zasady działania

 

W każdym z wnętrz oświetlenie musi spełnić jedną, podstawową funkcję. Ma dawać bezpieczeństwo podczas poruszania się i wykonywania wszelkich czynności.

Lampy pozwalają na swobodne przemieszczanie się, bez urazów i kontuzji. Dzięki nim możemy pracować, bawić się lub relaksować przy odpowiednim natężeniu światła, które nie wpływa negatywnie na kondycję naszego wzroku.

Aby to wszystko osiągnąć, należy dobrać odpowiednie lampy i zadbać o prawidłowe ich rozmieszczenie w całym wnętrzu. Dzięki temu przebywanie w domu stanie się znacznie wygodniejsze i na pewno bardziej bezpieczne.
Pamiętajmy, że zagrożeniem dla człowieka potrafi być nie tylko brak światła, ale również wykorzystanie nieodpowiednich opraw oświetleniowych, w pomieszczeniach podwyższonego ryzyka.

 

Pomieszczenia podwyższonego ryzyka a oświetlenie

 

W każdym domu znajdują się wnętrza, w których panuje podwyższona wilgotność lub istnieje spore ryzyko bezpośredniego zachlapania wodą lamp lub gniazd elektrycznych. Do takich przestrzeni zalicza się choćby łazienkę, kuchnię lub taras.

Użycie w takich przestrzeniach nieprzystosowanych lamp, grozi poważnymi konsekwencjami, w tym zwarciem w instalacji, uszkodzeniem jej lub nawet porażeniem elektrycznym.

Aby temu przeciwdziałać, należy zawsze używać lamp o wysokim współczynniku wodoszczelności, których szeroki wybór oferuje choćby sklep z oświetleniem Azzardo. Produkty oświetleniowe powinny mieć współczynnik ochrony przynajmniej na poziomie IPX4 lub IPX5.

A co z gniazdami elektrycznymi? W pomieszczeniach o wysokim ryzyku rozchlapywania wody, przepisy jasno określają, że należy stosować wyłącznie modele hermetyczne, ze specjalną, szczelna klapką, która chroni przed przypadkowym dostaniem się wody do wnętrza ramki.

Podobne rozwiązania stosuje się nie tylko we wnętrzach, ale również na przydomowych tarasach, balkonach i w altanach. Gwarantują dostęp do oświetlenia, a przy tym są w pełni bezpieczne dla użytkowników.

 

Bezpieczne oświetlenie domu - podstawa dla przytulności

 

Oczywiście gwarantowanie bezpieczeństwa nie stanowi jedynej funkcji oświetlenia w domu. Jest jednak solidną podstawą, regulowaną przez przepisy prawa. To na tej bazie buduje się następnie jak największą funkcjonalność i dekoracyjność oświetlenia, które potrafi sprostać nawet najbardziej wyrafinowanym gustom.

autor: Beata
zdjecie: Azzardo.com.pl
Inne artykuły w dziale:

konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021


© Copyright 2012-2020 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet