data aktualizacji: 24-11-2015, 13:10

Budujemy kominek w ogrodzie


wyświetleń: 3326zobacz kolejne zdjęcia w artykule: Budujemy kominek w ogrodzie


Wiosna i lato to pora, kiedy szczęśliwi posiadacze domu z ogrodem coraz więcej czasu spędzają na świeżym powietrzu. Weekendowe spotkania z przyjaciółmi przy grillu to już niemal tradycja każdego letniego sezonu. A gdyby tak grill zastąpić kominkiem? Będzie nie tylko trwalszy, ale i nada ogrodowi wyjątkowy charakter.

Aby ogrodowy kominek służył nam przez wiele lat oraz był bezpieczny i niekłopotliwy w eksploatacji, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Po pierwsze – przygotowania
Budowę kominka w ogrodzie zaczynamy od wyboru miejsca. To decyzja, która może zaważyć o tym, czy z nowej atrakcji będziemy zadowoleni czy wręcz przeciwnie. Jeśli kominek będzie spełniał również funkcję grilla, a to najpopularniejsze rozwiązanie, warto, aby w jego pobliżu znalazło się miejsce na stół, ławy, krzesła czy inne meble ogrodowe. Jeśli planujemy grillować często, lepiej zdecydować się na umiejscowienie kominka blisko tarasu lub wejścia do domu, aby noszenie naczyń czy sprzątanie nie było zbyt kłopotliwe. Jeżeli mamy taką możliwość, zlokalizujmy kominek w pewnym oddaleniu od posesji sąsiadów. Jeśli obawiamy się, że dym lub zapachy będą uciążliwe, wybudujmy go w otoczeniu zieleni.

O ile design kominka jest indywidualnym wyborem właściciela, o tyle materiały, z których będzie wykonany, muszą spełniać  konkretne standardy. Dobrym wyborem, podobnie jak w przypadku budowy kominka w salonie, będą cegły szamotowe odporne na wysokie temperatury i różnice temperatur, co jest istotne zwłaszcza w zimie. Cegły użyte do budowy kominka powinny także posiadać dobrą odporność na zużycie cierne. Nawet jeśli w czasie mrozów nie planujemy rozpalać w ogrodowym kominku, ujemne temperatury mogą nie pozostać bez wpływu na trwałość budowli, jeśli nie zastosujemy odpowiednich materiałów do łączenia cegieł. Do tego celu należy użyć zaprawy, która wytrzymuje działanie wysokich temperatur oraz jest odporna na działanie warunków atmosferycznych. Dobrym przykładem będzie tutaj Cement do Pieca Chlebowego VITCAS  – mówi ekspert z działu technicznego firmy VITCAS POLSKA (http://www.vitcas.pl/).


Oczywiście w przypadku kominka ważne są także walory estetyczne, dlatego firma VITCAS posiada w swojej ofercie kolorowe cegły szamotowe. Wnętrze paleniska możemy pozostawić wymurowane z cegieł bądź nałożyć na nie tynk ognioodporny, np. VITCAS FR, który jest odporny na działanie temperatury do 1400 stopni C.

autor: wald55
zdjecie: VITCAS POLSKA

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet