data aktualizacji: 18-02-2016, 11:12

Co należy zrobić przed położeniem podłogi w kuchni


wyświetleń: 5682Co należy zrobić przed położeniem podłogi w kuchni


Kuchnia jest pomieszczeniem szczególnie narażonym na występowanie wilgoci i wysokich temperatur. Wybierając elementy wykończeniowe do tego pomieszczenia, w tym na podłogę, warto zdecydować się na wysoką jakość i trwałość. Najczęściej na podłogę w kuchni stosuje się płytki ceramiczne lub gresowe oraz wykładziny pcv.

Przygotowanie podłogi do położenia płytek ogranicza się do związania podłoża. Surową wylewkę należy pokryć preparatem gruntującym. Po wyschnięciu można przyklejać wygładzinę lub układać płytki.

W przypadku renowacji podłogi, usunięcia startych płytek lub adaptacji podłogi drewnianej na początku należy pozbyć się starych nawierzchni. Stare płytki skuwamy a starą wykładzinę zrywamy. Podłogę również gruntujemy i kładziemy nową powierzchnię.

Może zdarzyć się tak, że stara wylewka jest wątpliwej jakości, tzn. spękana i krusząca się. Należy ją skuć i wykonać nową wylewkę z zastosowaniem siatek kompensujących. Pamiętajmy również aby zastosować dylatację powierzchni ściana - podłoga, umieszczając w tym miejscu taśmę dylatacyjną. Związaną posadzkę możemy zabudować płytkami również po wcześniejszym zagruntowaniu powierzchni.

Adaptacja starych podłóg drewnianych może być przeprowadzona w wersji ekonomicznej lub gruntownej. Najtaniej i najszybciej byłoby przykręcić płytę budowlaną OSB bezpośrednio do podłogi i przyklejenie do niej płytek klejem elastycznym. Taka podłoga będzie jednak pracować i z biegiem czasu może dojść do pękania fug. Poza tym układając płytę OSB i płytki niejako "na kupę" poziom wykończonej podłogi wzrośnie nam o 2-3 cm co może wyglądać nieestetycznie przy drzwiach wejściowych do kuchni.

Najlepiej pozbyć się całkowicie starych desek podłogowych wraz z podtrzymującymi je legarami. Powierzchnię betonową zaizolować hydroizolacją i ułożyć papę termozgrzewalną. Następnie zastosować styropian podłogowy oraz 6-8 cm wylewki cementowej. Grubość styropianu należy dobrać tak aby ostateczna wysokość podłogi wraz z płytkami była identyczna jak w sąsiadujących pomieszczeniach domu.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet