data aktualizacji: 29-05-2018, 11:16

Co posadzić wokół tarasu


wyświetleń: 6823Co posadzić wokół tarasu


Wybór uzależniony będzie od miejsca. Uwzględnić należy położenie a co za tym idzie również nasłonecznienie, czy taras jest zlokalizowany na skarpie (nawet niewielkiej), czy na bezpośrednio na gruncie. Do tego zawsze przy wyborze roślin należy zwrócić uwagę na podłoże oraz nasze zaangażowanie, na przykład w podlewanie.

Taras może być znajdować się bezpośrednio przy domu lub być oddzielony i mieścić się w ogrodzie, jednak zawsze przypisana mu będzie rola letniego salonu. Dlatego też jego otoczenie ma duże znaczenie.

  • Pnącza wokół tarasu

To najlepszy sposób na szybkie zagospodarowanie tej przestrzeni przy nowo wybudowanym domu. Pnącza bowiem najszybciej się rozrastają tworząc swego rodzaju zasłonę gwarantującą intymność. Można je uprawiać z wykorzystaniem pergoli czy ozdobnej kratki.
 

  • Trawa przy tarasie

Swoisty parawan uzyskamy sadząc również ozdobne gatunki traw wysokich, które również mają charakter ekspansywny przez co będą idealną osłoną. Mogą to być trzcinnik, trawa preriowa, rozplenica, ostnica.
 

  • Kwitnące kwiaty wokół tarasu

To sposób głównie sezonowy. Kwiaty bowiem zazwyczaj są jednoroczne i dzięki temu co roku możemy uzyskać oddmienny wygląd tej części ogrodu. Decydując się na rośliny wieloletnie, jak na przykład modną lawendę lub hortensję utrzymamy bardziej stały wygląd otoczenia.
 

  • Podwórkowy plac zabaw

Jeśli mamy dzieci to w bliskim sąsiedztwie tarasu możemy zaplanować również przestrzeń do zabawy. jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie - dzieci zawsze są pod kontrolą dorosłych przebywających na tarasie.
 

  • Taras otoczony murkiem

Taka aranżacja sprawia, że taras staje się niejako częścią domu, a szczelna przesłona gwarantuje bezpieczeństwo i wygodny kąt do wypoczynku. W obrębie murka można zorganizować skrzynki na kwiaty, które dodatkowo podniosą jego atrakcyjność w okresie letnim. Murek można zaaranżaować również jako siedzisko.
 

  • Tuje i iglaki wokół tarasu

Również iglaki sprawdzą się w pobliżu tarasu, zwłaszcza te okazy o ciekawym pokroju, modelowanym kształcie lub gatunki rozłożyste.
 

  • Taras ze skarpą - co posadzić

Na skarpie warto sadzić rośliny dobrze znoszące słońce oraz wiatr. Należą do nich wszelkie nasadzenia skalne, byliny rozrastające się w gęste kępy, a także lawenda wąskolistna, lebiodka pospolita, macierzanka piaskowa itp.

autor: Beata
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet