data aktualizacji: 19-05-2017, 11:56
Co to jest hydrożel?
wyświetleń: 4532

Hydrożel to substancja, która posiada właściwości magazynowania w sobie wody. Jest on w stanie pochłonąć od 200 do 400 razy więcej wody, niż wnosi jego objętość. Ma formę proszku lub granulek, które pod wpływem wody pęcznieją i przybierają postać żelków. Jeśli wymieszamy hydrożel (w formie suchej) z ziemią ogrodową, zatrzyma on duże ilości wody pochodzące z opadów lub nawadniania. Następnie powolnie będzie oddawał wodę do dyspozycji korzeni roślin.
Zalety hydrożelu
Zastosowanie hydrożelu w ogrodzie pozwala zatrzymać dostateczną wilgotność podłoża przez dłuższy czas, wskutek czego ma konieczności zbyt częstego podlewania roślin. W tak prosty sposób możemy zaoszczędzić zarówno wodę, jak i czas. Substancja ta przeciwdziała przesuszaniu podłoża, zabezpiecza rośliny przed przelaniem oraz powstrzymuje wypłukiwanie nawozów i środków ochrony roślin. Jest ona w pełni biodegradowalna, nie wydziela szkodliwych substancji i bezpieczna dla środowiska. Wykorzystując hydrożel w ogrodzie, w naturalny sposób zwiększamy odporność roślin na suszę, spulchniamy ziemię oraz zatrzymujemy większą ilość składników pokarmowych w systemie korzeniowym. Jest to również bardzo dobre rozwiązanie dla okresów długotrwałej suszy — hydrożel skutecznie powstrzyma więdnięcie roślin i ich usychanie. Efektem stosowania hydrożelu w ogrodzie jest zdrowszy wygląd roślin, bujny wzrost oraz piękne kwitnienie.
Jak stosować hydrożel?
Hydrożel możemy bez obaw stosować zarówno w uprawie doniczkowej w mieszkaniu, na balkonie, jak również w ogrodzie. Wystarczy tylko dodać go do gleby podczas sadzenia kwiatów. Jest odpowiedni do wykorzystania w glebach lekkich i przepuszczalnych. Sprawdzi się w czasie letnich upałów w uprawie roślin balkonowych, jak i w trakcie urlopów wypoczynkowych, kiedy nie jesteśmy w stanie odpowiednio zadbać o nasze rośliny.
Hydrożel należy wymieszać z ziemią ogrodową i umieścić na głębokości ok. 20 cm. Jest to związane z rozwojem włośnikowego systemu korzeniowego u roślin, który jest odpowiedzialny za pobór wody z gleby. Hydrożelu nie można wykorzystać posypowo na powierzchni ziemi. Zamierzony efekt będzie znikomy, a nasiąknięty spowoduje jedynie powstanie nieestetycznej wilgotnej papki.
Stosując hydrożel, należy przestrzegać zaleceń producenta. Stosujemy od 2 do 5 g substancji na 1 litr gleby. Aby hydrożel najefektywniej pochłonął wodę, należy po jego zastosowaniu równomiernie podlać całą powierzchnię gleby. Trzeba jednak pamiętać, że zanim hydrożel będzie spełniał swoją funkcję, musi najpierw wchłonąć odpowiedni zapas wody. W związku z tym istotną kwestią jest regularne i obfite podlewanie roślin przez kilka dni po jego zastosowaniu. W momencie, gdy granulki hydrożelu odpowiednio napęcznieją, możemy zmniejszyć częstotliwość podlewania i cieszyć się z zastosowanych usprawnień.
źródło: EverChem
Inne artykuły w dziale: