data aktualizacji: 19-02-2016, 10:45

Co to jest próbny kosztorys


wyświetleń: 4530Co to jest próbny kosztorys


Próbny kosztorys jest informacją od ekipy budowlanej dotyczącą wykazu robót oraz proponowanych materiałów wykorzystywanych w trakcie prac budowlanych. Tego typu dokument nie zawiera cen a jedynie zakres czynności. Jest to dobry sposób, aby sprawdzić doświadczenie i przygotowanie ekipy budowlanej.

Próbne kosztorysy stosują często inwestorzy instytucjonalni. W dużych inwestycjach każda praca budowlana i instalacyjna posiada własną dokumentację zawierającą listę materiałów do wbudowania oraz prac do wykonania.

W budownictwie jednorodzinnym, gdzie budowa odbywa się metodą gospodarską, inwestorzy nie dysponują szczegółową wiedzą dotyczącą ilości materiałów, które powinny zostać użyte. Często decyzje podejmowane są na bieżąco po konsultacjach z wykonawcami a projekt np. systemu grzewczego tworzony jest w głowie inwestora w oparciu o kryterium użycia kotła na gaz czy instalowania kolektorów. Do zasadniczych urządzeń dobudowuje się pozostałe elementy systemu. Możliwych rozwiązań jest wiele ale też jakość i marka stosowanych materiałów znacząco wpływa na cenę.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet