dimplex

data aktualizacji: 23-05-2022, 08:35

Czy do fotowoltaiki lepiej wybrać kocioł elektryczny, czy pompę ciepła?


wyświetleń: 626Czy do fotowoltaiki lepiej wybrać kocioł elektryczny, czy pompę ciepła?


Ostatnimi czasy staramy się więcej oszczędzać i poważnie traktujemy kwestię ochrony środowiska. Dzieje się tak, gdyż jesteśmy coraz bardziej świadomi i pragniemy dbać zarówno o naszą planetę, jak i zawartość naszego portfela. Wydarzenia ostatniego czasu, jak np. trwająca już od kilku lat pandemia upewniają nas, że musimy być przygotowani na różne wypadki, bo nie wiemy, co może czekać nas w przyszłości, dlatego oszczędzamy i chcemy być jak najbardziej samowystarczalni. Fotowoltaika w znacznym stopniu nam to zapewnia, gdyż nawet jeśli sama instalacja jest dosyć droga, to w ciągu kilku lat się zwróci, dzięki niskim opłatom za energię elektryczną. Dobrze, mamy fotowoltaikę i teraz nasuwa się zasadnicze pytanie – jaki rodzaj ogrzewania najlepiej współgra z taką instalacją? Powinniśmy zdecydować się na kocioł elektryczny czy może jednak wybrać pompę ciepła?

 

KOCIOŁ ELEKTRYCZNY

 

Kocioł elektryczny to bezpieczny i ekologiczny sposób ogrzewania domu. Nie wydziela żadnych szkodliwych dla zdrowia gazów, jak np. kotły węglowe i nie powoduje niskiej emisji pyłów. Do tego nie wymaga żadnej obsługi, działa w pełni automatycznie, nie trzeba więc nic przy nim robić, nie licząc okresowych przeglądów serwisowych.

Szary kocioł elektryczny

fot.: Elterm - Elektryczny kocioł wodny Husarz (AsHZ)

Kocioł elektryczny nie zajmuje wiele miejsca, gdyż jest nieduży i można go zainstalować w każdym niemal pomieszczeniu. Niczego nie spala, więc nie potrzebuje kotłowni ani żadnego osobnego pomieszczenia. Może stanowić samodzielne źródło ciepła, ale może również dzielić pracę z kominkiem oraz innymi kotłami na paliwa stałe. Cechuje go wysoka sprawność. Koszt zakupu jest stosunkowo niewielki, jednak sama jego eksploatacja zakrawa na spore koszta, zwłaszcza że ceny za energię elektryczną nieustannie rosną. Dlatego do tej pory taki rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdzał się w niewielkim pomieszczeniu lub w przypadku, kiedy z ogrzewania korzysta się sporadycznie.

Sprawa ma się zgoła inaczej, kiedy do gry wkracza fotowoltaika. Instalacja fotowoltaiczna doskonale współgra z elektrycznymi kotłami, dzięki temu mamy możliwość wykorzystania nadwyżek energii pochodzących z paneli fotowoltaicznych, a co za tym idzie, ogrzewanie kotłem elektrycznym wcale nie nadszarpnie naszego domowego budżetu tak, jakby to było w przypadku braku paneli fotowoltaicznych. Co prawda sama instalacja fotowoltaiki tania nie jest, ale inwestycja stosunkowo szybko się zwraca i na dłuższą metę jest to bardzo opłacalne.

Czarne panele fotowoltaiczne

fot.: Schiedel

 

POMPA CIEPŁA

 

Decydując się na pompę ciepła mamy na uwadze, że to ekologiczny sposób na ogrzanie domu (lub ochłodzenie go latem) oraz wody użytkowej, a zarazem gwarantujący całkowite bezpieczeństwo, gdyż nie istnieje żadne ryzyko zaczadzenia czy wybuchu. Do tego pompy ciepła nie potrzebują opału, więc odchodzi nam obowiązek kupowania i magazynowania paliwa, bo ciepło pozyskują z odnawialnych źródeł energii takich jak woda, powietrze czy grunt. Idąc tym tropem, w pompach nie zachodzą procesy spalania, a co za tym idzie, nie ma spalin, kurzu czy popiołu, dlatego nie potrzebują kotłowni. Są to urządzenia praktycznie bezobsługowe, a ich cicha praca oraz fakt, że nie brudzą, sprawia, że można je zainstalować w dowolnym pomieszczeniu.

Compress 3000 AWS E

fot.: Bosch - Powietrzne pompy ciepła typu split

Pompa ciepła działa na takiej zasadzie, że przenosi ciepło z jednego środowiska do drugiego. W trybie chłodzenia przenosi ciepło z pomieszczenia do powietrza zewnętrznego, powodując ochłodzenie przestrzeni wewnętrznej, natomiast w trybie grzania jest odwrotnie – wydobywa ciepło utajone z zewnętrznego powietrza i pompuje je do wnętrza, by ogrzać wewnętrzne pomieszczenia.

Montaż pompy ciepła do najtańszych nie należy. Jest to droga inwestycja i zwraca się dopiero po około 9-13 latach. Jeśli chodzi natomiast o eksploatację, to jej koszt jest dość niski, o wiele mniejszy niż w przypadku kotła elektrycznego. Ale co, gdy w grę wchodzi fotowoltaika? W końcu przy jej pomocy obniżymy koszty użytkowania zarówno pompy ciepła, jak i ogrzewania elektrycznego.

 

KOCIOŁ VS POMPA - porównanie

 

Pompa ciepła doskonale współpracuje z instalacją fotowoltaiczną. Dodatkowo w połączeniu zapewniają nam samowystarczalność, gdyż pompy są odnawialnym źródłem energii. W porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym pompa ciepła zużywa o wiele mniej energii, a co za tym idzie, potrzeba kilka razy mniej paneli fotowoltaicznych do jej zasilenia. Instalacja fotowoltaiczna o podstawowej mocy 10 kWp z pewnością wystarczy do ogrzania domu pompą, ale czy to samo tyczy się kotła elektrycznego? Otóż bardzo często ogrzanie domu elektrycznym piecem potrzebuje o wiele więcej energii, niż zapewnia podstawowa moc instalacji PV, zwłaszcza w przypadku starszych budynków. Instalacja musi być więc wtedy o wiele większa, inaczej rachunki za prąd przyjdą znacznie wyższe, niż początkowo zakładaliśmy.

Czarny panel fotowoltaiczny

fot.: 4ECO

W porównaniu do pompy ciepła piec nie może ogrzewać wody użytkowej, chyba że zdecydujemy się na droższy dwufunkcyjny kocioł z wbudowanym zasobnikiem na c.w.u. Do tego, kocioł nie jest w stanie chłodzić pomieszczeń, a pompa tak. Jeśli zaś nie wystarczy nam energii elektrycznej do zasilenia kotła, ze względu na niewystarczającą ilość paneli, pobieramy ją z krajowych elektrowni zasilanych węglem, które są niezmiernie szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Reasumując zarówno kocioł elektryczny, jak i pompa ciepła świetnie współpracują z fotowoltaiką, która znacznie zmniejsza koszty ich eksploatacji. Natomiast o ile koszt zakupu samej pompy jest dużo droższy od zakupu kotła, o tyle kocioł potrzebuje o wiele więcej mocy czerpanej z instalacji fotowoltaicznej, a co za tym idzie, trzeba zainstalować więcej paneli, a nie zawsze ma się taką możliwość. Do tego, pompa ciepła daje więcej korzyści takich jak ogrzewanie wody czy chłodzenie pomieszczeń w cieplejszych miesiącach. Dodatkowo, jeśli energii z paneli nie wystarczy do całkowitego zasilenia pieca elektrycznego, zostaje pobierana z elektrowni węglowych, co nie sprzyja naszemu środowisku. Za to koszt zakupu samej pompy jest o wiele większy niż kotła, jednak zwraca się w ciągu kilku lat, w czym pomóc może dotacja programu Czyste Powietrze. Wybór pompy ciepła wydaje się zatem lepszą inwestycją, ale należy pamiętać, żeby do sprawy podejść indywidualnie, bo znaczenie mają również takie czynniki jak np. wielkość budynku czy instalacji PV lub budżet, jaki chcemy w tym wypadku przeznaczyć.

Program Czyste Powietrze

Czyste powietrze - o programie

fot.: 4ECO

autor: daga
zdjecie: Bosch, Elterm, Schiedel, 4ECO

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet