data aktualizacji: 14-05-2019, 10:29

Czy opłaca się inwestować w lampy solarne


wyświetleń: 3982Czy opłaca się inwestować w lampy solarne


Lampy, lampki i latarenki solarne dostępne są już za kwotę ok. 2 PLN za sztukę. To właśnie cena sprawiła, że tego typu oświetlenie widujemy niemal na każdym balkonie i w wielu ogrodach. Ale czy taka inwestycja - zazwyczaj kupujemy kilka lub kilkanaście sztuk - jest opłacalna? Jaka jest żywotność lampek solarnych oraz na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?   


Lampy solarne uznać należy za ekologiczne rozwiązanie, które ogranicza zużycie energii elektrycznej. Nie wymagają montażu okablowania, dzięki czemu wystarczy je kupić i zanieść na balkon, by spełniły rolę praktyczną i dekoracyjną. Uruchamiają się samoczynnie po zmroku i same też gasną, czyli są bezproblemowe w użytkowaniu.

Trzeba jednak pamiętać, że najtańsze lampki o małych rozmiarach nie zapewnią nam wystarczająco jasnego światła, jakiego na przykład używamy do czytania - one tworzą jedynie nastrój i półmrok. Lepsze lampy solarne mają wbudowany czujnik ruchu.

Takie lampki posiadają diodę LED, która ma zapewnić wiele godzin świecenia. Z doświadczenia wynika jednak, że część lampek przestaje znacznie wcześniej spełniać swoją rolę. Co jest tego powodem? Być może zbyt słabe eksponowanie na słońce, które ma ładować akumulatory tej lampki. W pochmurne dni, zwłaszcza jeśli taka pogoda utrzymuje się znacznie dłużej, energii może być zbyt mało by zaspokoić później nasze potrzeby. Do tego ogniwo fotowoltaiczne należy utrzymywać w czystości (przecierać ręcznikiem papierowym lub zwilżoną ściereczką), w innym wypadku może słabiej przetwarzać padające na nie promienie. Jeśli pomimo zachowania wszelkich założeń nadal nasze lampki nie świecą z pewnością są słabej jakości.

 

Jak ustawić lampki solarne by się efektywnie ładowały:
 

  • w miejscach o możliwie największym nasłonecznieniu - zacienienie spowoduje, że lampki nie będą się w pełni ładowały, a to skraca ich żywotność
  • z dala od sztucznych źródeł światła (oświetlenia ulicznego, fasady itp.) - w przeciwnym razie lampa nie włączy się automatycznie
  • pomiędzy lampami należy utrzymać odległość ok. 1,5 m lub zgodnie z instrukcją producenta - zbyt ciasne umieszczenie lamp może powodować migotanie.

zdjecie: Aurora GardenInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet