data aktualizacji: 24-04-2019, 09:57

Czy rekuperacja się opłaca?


wyświetleń: 4587



Czy rekuperacja się opłaca?


Rekuperacja należy do nowoczesnych instalacji, która nadal jest droga w wykonaniu i użytkowaniu. Jednak zapewnia też sporo korzyści, w które warto inwestować. Jakie to korzyści i ile będzie nas kosztować montaż i korzystanie z wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła?

 

Otóż każdy z nas ma inne priorytety. Dla jednych zawsze na pierwszym miejscu jest jak najniższy koszt. Trzeba jednak pamiętać, że często jeśli zbytnio oszczędzamy na początku to potem musimy płacić podwójnie. Do tego dochodzą kwestie związane ze świadomością społeczną i oddziaływanie na środowisko naturalne w kontekście "spadku" dla przyszłych pokoleń.

 

Dlaczego "nagle" musimy rezygnować z darmowej wentylacji grawitacyjnej

 

To pytanie dręczy każdego, kto nie może się pogodzić z potrzebą płacenia za coś, co do niedawna było bez opłat. Z wentylacji grawitacyjnej można korzystać nadal i nawet stworzyć system, który będzie w pełni funkcjonalny. Wystarczy mieszkać w nieocieplonym domu bez szczelnych okien i drzwi. Wówczas tradycyjna wymiana powietrza będzie działać sprawnie, a w okresie letnim (wydajność wymiany drastycznie spada) wspomożemy ją również tanim wietrzeniem. W każdym innym przypadku potrzebne są nam elementy mechaniczne lub przynajmniej manualne, które pozwalają na sterowanie. Brak naturalnego przepływu powietrza przez budynek to efekt szczelnego budownictwa, dzięki któremu oszczędzamy na ogrzewaniu i produkujemy mniej zanieczyszczeń, ale jednocześnie utrudniamy naturalną wymianę powietrza.

Najprostszą drogą do usprawnienia wentylacji jest montaż elementów nawiewnych - nawiewników oraz ewentualne wspomaganie ciągu w kanałach wentylacyjnych za pomocą nasad kominowych (wywietrzniki grawitacyjne) lub wentylatorów. Efekt jaki osiągniemy to jednak nadal półśrodki. Dla pełnej kontroli jakości powietrza w domu oraz zwiększenia oszczędności na ogrzewaniu powinniśmy wybrać rekuperację, która odzyskuje również ciepło z wywiewanego powietrza. Kilka faktów:

  • Rekuperacja to jedyna wentylacja zalecana do budynków energooszczędnych, pasywnych i wznoszonych zgodnie z normą, która będzie obowiązywać od 2020 roku
  • Rekuperacja jest najbardziej wydajną formą wymiany powietrza i do tego ekologiczną
  • Rekuperacja wymienia, oczyszcza, filtruje i ogrzewa nawiewające powietrze - zapewnia komfort wszystkim domownikom
  • Rekuperacja eliminuje z domu wszelkie zanieczyszczenia typu kurz, roztocza, alergeny czy pyły
  • Rekuperacja zapewnia stały, kontrolowany dopływ świeżego powietrza, pełną automatyzację oraz koniec przeciągów w domu - można nią sterować również zdalnie za pomocą telefonu, tableta lub komputera
  • Rekuperacja zapewnia prawidłowy obieg powietrza niezależnie od pory roku i warunków atmosferycznych w danej chwili
  • Rekuperacja minimalizuje do minimum ryzyko pojawienie się na ścianach pleśni lub grzybów - zapewnia za to zdrowy mikroklimat wewnątrz i najskuteczniej oczyszcza powietrze w domu (dba o jego parametry, wilgotność oraz temperaturę)
  • Rekuperator może samodzielnie kontrolować intensywność i tryb pracy, np. jeśli w domu nie ma nikogo rekuperator spowalnia swoją pracę, a jeśli mamy gości - pracuje intensywniej

Czy rekuperacja się opłaca?

 

Na montaż rekuperatora warto zdecydować się już na etapie projektu

 

Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła to system rur rozprowadzonych w specjalnych bruzdach lub przegrodach oraz centrala wentylacyjna umieszczona na szczycie instalacji. Rozprowadzenie całego systemu jest zatem dużym wyzwaniem logistycznym i wymaga sporej ingerencji w budynek. Na taką inwestycję warto zatem zdecydować się albo na etapie projektowania budynku albo przy modernizacji i generalnym remoncie.

Im szybciej zdecydujemy się na rekuperację, tym więcej zaoszczędzimy
 

Im szybciej zdecydujemy się na rekuperację, tym więcej zaoszczędzimy!

Jak się okazuje kwota, którą należy przygotować na montaż rekuperacji może zwrócić się jeszcze szybciej, jeśli do tej kwestii podejdziemy całościowo. Decydując się na ten rodzaj wentylacji na etapie projektowania domu możemy zrezygnować z budowy kominów wentylacyjnych (to oszczędność kilkunastu tysięcy złotych). Do tego warto pamiętać, że dom z rekuperacją nie wymaga wietrzenia, dlatego wystarczą nam tańsze okna bez systemów uchylnych, a nawet nie otwierane. W większości przypadków możemy zrezygnować także z niektórych grzejników, co daje kolejne oszczędności.

 

Inwestycja, która daje oszczędności

 

Na montaż rekuperacji, w zależności od wielkości budynku oraz wybranego systemu trzeba przeznaczyć od ok. 17 do 25 tysięcy złotych. To dużo dla większości inwestorów, zwłaszcza na początkowym etapie budowy, gdy koszty rosną lawinowo. Jednak ta inwestycja jest opłacalna ze względu na generowane oszczędności - pozwala bowiem zyskać nawet do 50% oszczędności na ogrzewaniu budynku!!!

Skąd ta oszczędność?


Rekuperacja odzyskuje ciepło z powietrza wywiewanego. Strumień powietrza nawiewanego przepływając przez specjalną konstrukcję centrali wentylacyjnej ogrzewa się od strumienia wywiewanego nie mieszając się z nim. Taki odzysk ciepła pozwala zmniejszyć intensywność pracy urządzeń grzewczych w domu (kocioł, pompa ciepła itp.). Raz wyprodukowane przez nas ciepło pozostaje w domu. Zjawisko to ma również duże znaczenie ekologiczne, bo mniej spalonych paliw, to mniej zanieczyszczeń powietrza. Trzeba przy tym zaznaczyć, że straty ciepła przez wentylację sięgają 50%, podczas gdy przez dach czy okna ucieka nam nie więcej niż 20%.






zdjecie: Rekuperatory.pl



Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet