data aktualizacji: 06-02-2018, 13:06

Czy rekuperator może ogrzewać dom


wyświetleń: 4925Czy rekuperator może ogrzewać dom


Rekuperator jako urzadzenie mechaniczne posiada również grzałkę, ale jej zadaniem jest odmrażania wylotów, na których przy ujemnych temperaturach może dojść do wykraplania pary wodnej ze schładzanego powietrza, a nie samo grzanie pomieszczeń. Podczas dużych mrozów mogą jednak wstępnie ogrzać napływające powietrze, co przełoży się na komfort cieplny w budynku. Niektóre modele rekuperatorów mogą być opcjonalnie wyposażone w nagrzewnice wstępne, które uruchamiane są tylko podczas największych mrozów na wyznaczony czas w cyklach.

Wykorzystanie rekuperatora zamiast instalacji grzewczej możliwe jest tylko i wyłącznie w domach wykonanych w technologii budownictwa pasywnego, gdzie rezygnacja z tradycyjnego systemu grzewczego wpisana jest w idee jego funkcjonowania. Wiąże się to jednak z szeregiem innych obostrzeń, które należy spełnić - bardzo dokładne ocieplenie, staranne uszczelnienie wszystkich przegród, zapewnienie możliwości pozyskiwania energii słonecznej przez przeszklenia oraz koniecznie - właśnie system rekuperacji.


UWAGA!
Dom pasywny ma zapotrzebowania na ciepło do 15 kWh/(m2·rok)


Jednak aby osiągnąć komfort cieplny w każdej sytuacji (w naszych szerokościach geograficznych), nawet w domu pasywnym, należy zamontować urządzenie grzewcze. Warto jednak postawić na ekologiczne źródło ciepła, które będzie wykorzystywane tylko w sporadycznych przypadkach. W wielu sytuacjach z pewnością uda się ogrzać dom pasywnie, czyli poprzez ograniczenie strat ciepła (rekuperacja) oraz jego zyski będące efektem ubocznym funkcjonowania budynku (nasłonecznienie, od przebywających wewnątrz ludzi oraz urządzeń emitujących ciepło typu piekarnik, lodówka).


zdjecie: Pro-VentInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet