data aktualizacji: 02-08-2021, 08:30

Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?


wyświetleń: 2216Czy trzeba myć panele fotowoltaiczne?


Czy mycie paneli fotowoltaicznych jest konieczne? Okazuje się, że nie, ale są sytuacje, gdy musimy nasze ogniwa wyczyścić. Większość zabrudzeń usuwanych jest wraz z deszczem lub śniegiem. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy zabrudzenie jest duże i raczej mocne jak np. ptasie guano. Takie punktowe zasłonięcie panela w dużym stopniu zmniejszają wydajność panelu. Dbając o regularną konserwację, wspomagamy sprawność naszej instalacji PV. Jak zatem poprawnie myć panele fotowoltaiczne, aby ich nie uszkodzić oraz czego używać, a czego unikać w czasie czyszczenia?

W Polsce panele fotowoltaiczne stają się coraz bardziej popularne. Instalacja fotowoltaiki jest innowacyjnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem, umożliwiającym znacznie obniżyć rachunki za prąd, ale i przyczyniającym się do poprawy stanu środowiska. Dlatego decydując się na ich montaż, należy o nie odpowiednio dbać. Sprawne i wydajne panele zależą od regularnego czyszczenia.

 

Mycie paneli fotowoltaicznych

 

Fotowoltaika potrzebuje odpowiedniego czyszczenia. Zanieczyszczenia spowodowane kurzem, pyłkami roślin, dymem czy ptasimi odchodami potrafią obniżyć wydajność paneli fotowoltaicznych nawet do 20%. Najlepszą porą roku na mycie paneli jest wiosna, ponieważ najwięcej osadów powstaje zimą. Należy pamiętać, aby nie czyścić paneli w południe, ponieważ może to spowodować ich uszkodzenie i szok termiczny, najlepiej robić to rankiem bądź późnym popołudniem. Panele fotowoltaiczne można myć samemu albo zlecić to wyspecjalizowanej firmie.

Pamiętaj!
Nie wolno czyścić paneli fotowoltaicznych, kiedy są nagrzane!

 

Czym myć panele fotowoltaiczne?

 

  • Najlepszym rozwiązaniem do mycia paneli fotowoltaicznych jest zastosowanie specjalnych, dedykowanych środków do czyszczenia paneli fotowoltaicznych, które często poleca producent.
  • Nie używaj wody z kranu, bo zostawia osad z kamienia. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest woda destylowana lub deszczówka.
  • Ogniwa fotowoltaiczne można umyć delikatnym roztworem wody z ocetem lub roztworem wody demineralizowanej i izopropanolu (w proporcji 50/50).
  • Akcesoria czyszczące powinny być dobrze dobrane, najlepiej sprawdza się miękka gąbka albo szczotka z delikatnym włosiem, które nie rysują powierzchni.
  • Paneli nie wolno myć myjką ciśnieniową - może ona rozszczelnić silikon między szybą a ramą modułu lub wyrwać kable.

Fotowoltaika panele fotowoltaiczne immergas

fot.: Immergas - panele fotowoltaiczne


Warto pamiętać, że z zanieczyszczeniami typu kurz czy dym doskonale poradzi sobie deszcz, który jeśli pada regularnie, zadba dobrze o czystość instalacji, ale głębsze zabrudzenia np. ptasie odchody potrzebują dokładniejszego czyszczenia.


Podsumowując:


1. Panele należy myć wczesnym rankiem lub wieczorem - nie wolno myć nagrzanych paneli,
2. Do czyszczenia najlepiej wybrać miekką gąbkę, albo szczotkę z delikanym włosiem, aby nie porysowały paneli,
3. Wchodząc na dach należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu,
4. Najlepiej wybierać specjalne środki przeznaczone do mycia paneli fotowoltaicznych, bądź myć delikatnym roztworem wody z octem,
5. Mycie myjką ciśnieniową może zniszczyć panele fotowoltaiczne,
6. Panele powinny być czyszczone przynajmniej raz w roku, najlepiej na wiosnę.

 

Zobacz także:

źródło: Schiedel, Immergas


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet