dimplex

data aktualizacji: 14-11-2018, 08:29

Czym się różni ekogorszek od węgla


wyświetleń: 1703Czym się różni ekogorszek od węgla


W poszukiwaniu alternatywnych paliw do ogrzewania naszych domów często natrafiamy na ekogroszek. Już jego nazwa wskazuje na ekologiczną naturę, ale czy rzeczywiście tak jest?

Ekogroszek to pochodna węgla, czyli opału uznawanego za najmniej przyjazny środowisku. Od tradycyjnego węgla różni się jednak składem, dzięki czemu można go uznać za paliwo lepszej jakości. Wytwarza się go z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki. Ekogorszek musi też mieć niższą zawartość wody i substancji niepalnych. Powyższe cechy wpływają na niską spiekalność tego opału, dzięki czemu w czasie spalania emitowane są znacznie mniejsze ilości tlenków siarki, niż ma to miejsce przy spalaniu węgla kamiennego lub brunatnego. Skład ekogorszku sprawia, że spala się on niemal w całości, czego dowodzi niemal całkowity brak popiołu.

Drugi człon nazwy, czyli groszek, sugeruje coś niewielkich rozmiarów. Ziarna mają wymiary od 5 do 25 mm, co umożliwia spalanie go w kotłach z automatycznymi dozownikami (kotły retorowe). Takie spalanie jest korzystniejsze dla atmosfery niż tradycyjny załadunek ręczny, w czasie którego do powietrza dostarczaliśmy szereg substancji szkodliwych i gazów cieplarnianych. Jak zawsze, w przypadku kupna opału, należy zwrócić uwagę na jakość ekogroszku. Niska cena może sugerować podróbkę, co w praktyce oznacza obecność miału lub innego lepiszcza, który znacznie obniża parametry emisyjne i grzewcze ekogroszku.

Ekogroszek nazywany jest energetycznym węglem kamiennym. Jest to kruszony i przesiany węgiel, z którego pozbyto się frakcji miału. Przyjazny środowisku jest jednak tylko i wyłącznie ekogroszek posiadający świadectwo badania "znak bezpieczeństwa ekologicznego" wydawane przez  Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla. Ekogorszek jest paliwem dopuszczonym do rządowego programu "Czyste Powietrze". 

źródło: http://www.ichpw.pl/
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet