data aktualizacji: 08-11-2019, 07:59

Czym się różni system gospodarczy od zleconego przy budowie domu


wyświetleń: 2746Czym się różni system gospodarczy od zleconego przy budowie domu


System gospodarczy od zleconego różni się tym, że w pierwszy przypadku do budowy domu zatrudniamy wielu wykonawców, a w drugim za wszystkie roboty odpowiada jeden wykonawca.

W systemie gospodarczym obarczeni jesteśmy większą ilością prac związanych z wyborem poszczególnych ekip budowlanych, z którymi musimy dograć terminy, przygotować umowy i zadbać o dogadanie spraw formalnych oraz wynagrodzenia za przeprowadzone prace. Do tego musimy sami przewidywać i planować czas wykonania kolejnych etapów.

W systemie zlecony wszystkie powyższe obowiązki spadają na jednego wykonawce, który jest w stanie dopasować harmonogram prac, współpracuje z podwykonawcami i koordynuje całą budową. My wyznaczamy terminy i określamy stawki, a generalny wykonawca musi się z nich wywiązać. Zlecenie nadzoru jest wygodniejsze, ale wiąże się z kolejnymi kosztami, co przy budowie jest raczej nie miło widziane.

W praktyce często okazuje się jednak, że prace w systemie zleconym nie tylko trwają krócej, sprawniej i przynoszą mniej nie oczekiwanych zdarzeń, ale wychodzą też taniej. Nie ma bowiem ryzyka przestojów, na głównym wykonawcy spoczywa obowiązek doboru tylko sprawdzonych fachowców, dlatego często prace wykonane są lepiej i kompleksowo, bez oglądania się na inną ekipę. A jeśli do tego doliczymy jeszcze nasz komfort to nie powinno być wątpliwości, co się bardziej opłaca.

 

Szukasz fachowców budowlanych >> sprawdź bazę
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet