data aktualizacji: 14-05-2019, 10:34

Domofon w domu - na jakim etapie budowy zaplanować


wyświetleń: 4336Domofon w domu - na jakim etapie budowy zaplanować


Domofon to jedno z podstawowych urządzeń używanych do komunikacji głosowej na małe odległości oraz do zdalnego zarządzania otwieraniem drzwi. Składa się z unifonu - to tzw. słuchawka montowana w domu, zaczepu elektromagnetycznego umocowanego w drzwiach lub bramie, modułu elektronicznego wraz z zasilaczem oraz kasety bramowej w wersji analogowej lub cyfrowej.

Domofon - rodzaje

Może być bezprzewodowy, z funkcją GSM, czyli połączony z naszym telefonem komórkowym lub tradycyjny. Sygnał radiowy nie wymaga kucia ścian, dlatego tego typu urządzenie polecane jest do domów już zamieszkanych.

Instalacja domofonowa

Domofony analogowe to najprostsze i najtańsze wersje komunikatorów. Przy ich montażu konieczne jest wykonanie instalacji elektrycznej, czyli elementy zewnętrzne muszą być połączone przewodem z elementem znajdującym się w budynku. Na taką instalację najlepiej zdecydować się jeszcze na etapie budowy. Prace przebiegną sprawnie, gdy będziemy mieć łatwy dostęp do ścian, czyli zanim będę wykończone. W przypadku urządzeń montowanych przy bramie ważne jest rozprowadzenie kabli w gruncie - zabrukowany podjazd skutecznie utrudni nam wszelką ingerencję, dlatego powinniśmy zrobić to jeszcze przed ułożeniem kostki.


Ważne!

Nawet jeśli nie planujemy od razu domofonu w naszym domu, to warto w momencie rozprowadzania instalacji, zadbać także o podłączenie tego urządzenia (wykonanie instalacji kablowej). Koszt oraz zakres prac nie będą znacznie większe, a w przyszłości zdecydowanie łatwiej rozbudujemy domowąy system również o domofon. Tego typu instalację możemy wykonać razem z tą dedykowaną do bramy przesuwnej.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet