data aktualizacji: 18-05-2021, 08:29
    |     następna porada >>>

Eko-renowacja bitumicznych pokryć dachowych w 3 krokach


wyświetleń: 2088Eko-renowacja bitumicznych pokryć dachowych w 3 krokach


Naprawa dachu krytego papą nie musi wiązać się z koniecznością usunięcia uszkodzonych powłok i zastąpienia ich nowymi. Przy zastosowaniu odpowiednich środków można wykonać naprawę i z powodzeniem przywrócić szczelność pokrycia. Sprawna renowacja bitumicznych pokryć dachowych staje się możliwa z produktami firmy Tytan. Odznaczają się one doskonałymi właściwościami uszczelniającymi, bezpieczeństwem i łatwością aplikacji oraz zredukowanym do minimum czasem pracy.

W ofercie Tytana znajdują się zarówno systemy hydroizolacji bitumicznych, złożone z produktów, opartych na rozpuszczalnikach organicznych, jak też wodnych. Omówimy proces renowacji pokrycia dachowego przy użyciu zestawu szybkoschnących wodnych mas polimerowo-bitumicznych Evomer – gruntu, szpachli i powłoki hydroizolacyjnej. Preparaty nie zawierają rozpuszczalników – są bezpieczne w stosowaniu, niepalne, bezwonne. Nadają się do aplikacji na ocieplenia styropianowe.

 

Krok 1: gruntowanie

 

Przed przystąpieniem do gruntowania należy usunąć z powierzchni pokrycia tłuste zabrudzenia (smary, oleje), rdzę i zanieczyszczenia oraz mechaniczne (piasek, liście itp.).

RADA FACHOWCA
Powinniśmy pamiętać, że gruntu Evomer nie można nanosić na podłoża zmrożone lub oszronionym. Powierzchnia dachu może być wilgotna, ale bez zastoin wody. Bezwzględnie należy też usunąć spękane, luźno związane elementy podłoża oraz naloty roślinne (mchy, porosty). Jeżeli występują pęcherze i pęknięcia papy, nacinamy je i usuwamy.


Zależnie od wielkości powierzchni, Evomer Grunt możemy nanosić pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Preparat nadaje się do stosowania na różne powierzchnie, w tym powłoki mineralne, drewno i metal.

Zależnie od chłonności podłoża, temperatury i wilgotności względnej, czas schnięcia gruntu waha się od 20 min. (beton, +23°C, 50%) do 1 godz. (beton, +5 °C, 50%). W sprzyjających warunkach po 20 min. od zagruntowania, możemy rozpocząć następny etap renowacji.

 

Krok 2: szpachlowanie

 

Oczyszczone i zagruntowane ubytki w powłoce, wypełniamy i wyrównujemy przy użyciu masy szpachlowej Evomer. Jedna warstwa może mieć grubość do 10 mm.

W przypadku szpachlowania połączeń dwóch różnych materiałów (np. papy i betonu przy kominach wentylacyjnych czy wieńcu) poleca się wzmocnienie szpachli przez zatopienie w niej włókniny poliestrowej, z wywinięciem min. 15 cm na każdą stronę.

Czas wstępnego schnięcia szpachli Evomer wynosi około 2 godzin – pełne to 2 mm na dobę, w temperaturze 20°C.

 

Krok 3: nanoszenie powłoki hydroizolacyjnej

 

Szybką powłokę Evomer, podobnie jak grunt, można nanosić szczotką, pędzlem, wałkiem lub natryskowo. Grubość jednej warstwy przy zużyciu 0,35 kg/m2 to 0,4-0,5 mm. Wystarczy ona przy typowej renowacji powłok dachowych.

RADA FACHOWCA
Gdy zachodzi potrzeba odtworzenia powłoki hydroizolacyjnej, należy nanieść dwie warstwy. W celu wzmocnienia powłoki aplikowanej na trudne podłoża, zaleca się zatopienie włókniny poliestrowej 80 g/m2 w pierwszej warstwie powłoki.


Powłoka Evomer wysycha już nawet po 30 min. – po 2 godz. jest odporna na deszcz.

 

Szybki i pewny jak Evomer

 

Preparaty Evomer nie wymagają specjalistycznych narzędzi, są szybkie i łatwe w aplikacji. To rozwiązanie sprawdzone w polskich warunkach pogodowych, gwarantujące trwałość powłok nawet po upływie dłuższego czasu i ich odporność na niskie i wysokie temperatury – od -20 do +100°C.

Renowacja bitumicznych pokryć dachowych w oparciu o zestaw preparatów jednego producenta (rozwiązanie systemowe) daje pewność, że nie wystąpią żadne konflikty materiałowe, a pokrycie dachu zachowa szczelność przez lata.

 

Selena SA
ul. Wyścigowa 56E
53-012 Wrocław
tel. + 48 71 78 38 301
www: www.selena.com/pl/ ; www.tytan.pl

autor: Beata
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet