data aktualizacji: 28-01-2022, 10:32

Ekologiczna i biologiczna przydomowa oczyszczalnia - którą wybrać do domku letniskowego?


wyświetleń: 2964



Ekologiczna i biologiczna przydomowa oczyszczalnia - którą wybrać do domku letniskowego?


Gdzie najchętniej w obecnych czasach spędzamy wakacje? Wyjazdy wakacyjne są w ostatnich latach coraz częściej praktykowane. Z tego względu dużą popularnością zaczęły cieszyć się domki letniskowe. To tam właśnie mamy najlepsze warunki, żeby wypocząć, z dala od zgiełku miasta, codziennej pracy czy nieprzyjemnych obowiązków. Musimy jednak pamiętać o tym, że aby domek był maksymalnie komfortowy i wygodny, trzeba wpierw zadbać o jego funkcjonalność. Ważną rzeczą będzie wybór sposobu odprowadzania ścieków. Nie każdy domek posiadający toaletę ma możliwość podłączenia do sieci kanalizacyjnej. Świetnym wyborem w takim wypadku okaże się przydomowa oczyszczalnia ścieków. Jest opcją tańszą w eksploatacji niż tradycyjne szambo. I tu pojawia się pytanie, na jaką oczyszczalnię się zdecydować? Poniższy artykuł pomoże ci to ustalić.

 

Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

 

Aby wybrać oczyszczalnię odpowiednią do naszych potrzeb, musimy zasugerować się specyfiką działki, na której oczyszczalnia ma powstać. Jeżeli myślimy o montażu ekologicznej oczyszczalni, zwanej również drenażową, bardzo ważną rzeczą, którą trzeba uwzględnić, jest całkowita wielkość terenu. Chodzi tu głównie o to, że instalacja musi zachować stosowną odległość od drzew, wód gruntowych czy fasad budynków, więc działka nie może mieć zbyt małej powierzchni - w przypadku terenu położonego w bezpośrednim sąsiedztwie wodnego zbiornika, budowa ekologicznej oczyszczalni może zostać ze względów sanitarnych zabroniona i jedynym wyjściem będzie montaż zbiornika bezodpływowego (szamba). Co ważne, teren wokół drenażowej oczyszczalni powinien być przepuszczalny, piaszczysty, taki który będzie łatwo wchłaniał wodę, natomiast poziom wód gruntowych musi być niższy niż 150 cm od drenów.

Dużą zaletą instalacji tej właśnie oczyszczalni jest jej długa żywotność oraz to, że jest przystosowana do przerw w dopływie ścieków. Dodatkowo koszty zakupu i eksploatacji są stosunkowo niskie i zwracają się w dość niedługim czasie. Oczyszczalnia drenażowa posiada również wszystkie wymagane certyfikaty i atesty oraz jest zgodna z prawnymi przepisami.

Podsumowanie:

Oczyszczalnia drenażowa w przypadku domku letniskowego sprawdzi się jedynie, jeśli teren wokół drenażowej oczyszczalni będzie przepuszczalny i o wystarczająco dużej powierzchni. Niestety nie wszystkie działki wakacyjne takową posiadają, więc też nie w każdym przypadku ta instalacja się sprawdzi. Jest to jednak ekologiczne rozwiązanie i jeśli istnieje taka możliwość, warto je zastosować.

Oczyszczalnie Eko-bio, zalety

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków

 

Przeznaczona jest głównie do działek o trudnych wodno-gruntowych warunkach. Ścieki oczyszczone przez nią nie zawierają wcale substancji szkodliwych, dlatego nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska. Koszt montażu takiej oczyszczalni zwraca się w ciągu kilku lat i może być założona również na małej działce. Cechuje ją wysoka skuteczność redukcji zanieczyszczeń. Niestety ma też swoje wady tj. konieczność regularnego opróżniania zgromadzonego osadu, wystarczy to jednak zrobić raz na dziewięć miesięcy. Ważne jest też, aby raz na dwa tygodnie wpuścić małą dawkę preparatu bakteryjnego wprost do muszli klozetowej, aby zredukować liczbę i żywotność bakterii. Może to być trudne w przypadku domku letniskowego, który odwiedzamy zazwyczaj dość nieregularnie i wtedy, kiedy jest na to sezon, dlatego również takie rozwiązanie nie zawsze będzie idealne.

Podsumowanie:

Oczyszczalnia biologiczna w domku letniskowym sprawdzi się nawet przy niewielkiej dostępnej powierzchni oraz w trudnych warunkach wodno-gruntowych. W dodatku nie ma negatywnego wpływu na środowisko, jest ekologiczna. Nie zda jednak egzaminu u osób, które odwiedzają działkę tylko sporadycznie, ze względu na konieczność regularnego opróżniania osadu co dziewięć miesięcy i wpuszczania odpowiedniego preparatu co dwa tygodnie.

Biologiczna oczyszczalnia ścieków schemat

 

Czym różni się oczyszczalnia ekologiczna od biologicznej?

 

W działaniu oczyszczalni ekologicznej biorą udział dwa procesy: beztlenowy - przeprowadzany w osadniku gnilnym (zbiorniku), gdzie dochodzi do separacji i dekantacji ścieków oraz prowadzącej do upłynnienia osadu fermentacji osadu z udziałem beztlenowych bakterii -  i tlenowy - zachodzący w drenażu, gdzie ścieki ulegają rozkładowi w procesach utleniania biologicznego, przepływając przez utworzone specjalnie warstwy filtracyjne. W przypadku tej oczyszczalni nie ma możliwości odzyskana wody oczyszczonej. Aby zamontować taką oczyszczalnię konieczny będzie grunt o wysokiej przepuszczalności (żwir, piach).

Drenażowa oczyszczalnia ścieków

Przy oczyszczalni biologicznej mamy do czynienia z 5-komorowym zbiornikiem z napowietrzaniem aktywnego złoża, a co za tym idzie zarówno oczyszczanie tlenowe, jak i beztlenowe zachodzi w zbiorniku. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziemy mieli możliwość ponownego wykorzystania oczyszczonej wody np. przy podlewaniu ogrodu. Stosowanie drenażu rozsączającego nie jest potrzebne. Możliwe jest także odprowadzenie oczyszczonego ścieku do cieku wodnego lub studni chłonnej.

Biologiczna przydomowa oczyszczalnia ścieków schemat

Dokładne przedstawienie zależności na poniższym schemacie:

Różnica między oczyszczalnią biologiczną i ekologiczną

Reasumując, to którą przydomową oczyszczalnię powinniśmy wybrać do domku letniskowego, zależy od różnych czynników. Musimy dobrać ją do naszych indywidualnych potrzeb, w zależności od rodzaju działki, jaką posiadamy.

 

Więcej informacji na stronie EKO-BIO.





źródło: EKO-BIO Oczyszczalnie Sp z o.o. Sp k.


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet