data aktualizacji: 05-02-2021, 11:01

Ergonomiczna strefa zmywania: 7 wskazówek, które pomogą Ci stworzyć optymalną przestrzeń


wyświetleń: 9887Ergonomiczna strefa zmywania: 7 wskazówek, które pomogą Ci stworzyć optymalną przestrzeń


Ergonomia to podstawowa cecha dobrze urządzonej przestrzeni roboczej. Przy każdej czynności wykonywanej w kuchni powinniśmy czuć się komfortowo, dbając o nasz kręgosłup, wzrok i bezpieczeństwo pracy. Przestrzegając zasad ergonomii skracamy również czas wykonywania typowych czynności w danej strefie. Dobrze urządzona kuchnia powinna posiadać 5 stref użytkowych - zapasów (żywność), przechowywania (naczynia itp.), gotowania (obróbka termiczna), przygotowywania posiłków oraz zmywania. W ustalaniu funkcjonalnego układu najczęściej uwzględnia się wymiary takie jak szerokość, wysokość i odległości, które zapewniają swobodne przechodzenie. Poniżej prezentujemy 7 wskazówek dobrze zaprojektowanego kącika ze zlewozmywakiem w kuchni.

  • zlewozmywak w trójkącie roboczym

Zlewozmywak powinien znaleźć się w narożniku tzw. trójkąta roboczego (oprócz płyty i lodówki). Ważne jednak by pozostawić blat roboczy przy zlewozmywaku. Najlepiej o długości 120-210 cm. Taki układ pomoże w sprawnym przebiegu prac z zachowaniem ciągu technicznego - jedzenie wyjmujemy z lodówki, przenosimy do opłukania w zlewie i możemy gotować na płycie.

  • odpowiednia wysokość blatu

Nie ma nic gorszego niż konieczność utrzymania pochylonej sylwetki w czasie mycia naczyń lub warzyw. Aby tego uniknąć powinniśmy wcześniej zadbać o zaplanowanie blatu na odpowiedniej dla naszego wzrostu wysokości. Najczęściej wyznacza się ją do wzrostu najwyższej osoby w domu lub osoby najczęściej pracującej przy blacie. Aby obliczyć optymalną wysokość blatu możemy skorzystać z prostej zasady - stajemy wyprostowani i zginamy łokieć równolegle do podłogi. Wysokość na jakiej znajduje się nasze przedramię możemy pomniejszyć o ok. 15-20 cm. Tak uzyskana wartość wskaże nam idealną wysokość blatu roboczego. Wymuszanie nie właściwej pozycji ciała przy źle dobranej wysokość blatu kończy się bólem pleców, dlatego tak ważne jest zadbanie o optymalną wysokość, na jakiej znajdzie się zlewozmywak, zwłaszcza jeśli dużo zmywamy ręcznie.

  • zlewozmywak dla osób praworęcznych i leworęcznych

To, którą ręką wykonujemy większość czynności ma znaczenie w funkcjonalnym planowaniu strefy zmywania w kuchni. Dla praworęcznych oczywisty jest przebieg prac, a tym samym układ stref roboczych w kierunku prawym, a dla leworęcznych odwrotnie. To samo dotyczy umiejscowienia baterii. 

Zlewozmywak granitowy Praga

fot.: Primagran - zlewozmywak może być prawy lub lewy - dla osób praworęcznych wygodniejszy będzie zlewozmywak z komorą z prawej strony i ociekacz z lewej, tak jak model Praga na zdjęciu

  • odpowiednia wielkość zlewozmywaka - dopasowana do wielkości kuchni i rodziny

Zlewozmywak powinien mieć również optymalną wielkość, którą najczęściej wyraża się ilością komór, choć nie bez znaczenia jest tu również jego głębokość, profil oraz kształtu. Najpopularniejsze są zlewozmywaki jednokomorowe oraz dwukomorowe. Oba modele mogą być wyposażone dodatkowo w ociekacz. Pierwszy wariant to rozwiązanie idealne dla osób posiadających zmywarkę. W drugiej opcji możemy pozwolić sobie na sprawny przebieg prac związanych z mycie i płukaniem naczyń jeśli wykonujemy te czynności ręcznie. Z racji ograniczonego metrażu często decydujemy się na wariant pośredni, czyli zlewozmywak półtorakomorowy. Wówczas mniejsza komora może być doskonałym miejscem zarezerwowanym jedynie do mycia jedzenia (mięso, warzywa i owoce), a duża służyć tradycyjnie do mycia naczyń. Nie wolno rezygnować z wygodnego zlewozmywaka jeśli posiadamy dużą rodzinę, dla której często gotujemy w domu, nawet jeśli posiadamy zmywarkę. Nasz wybór zawsze powinien uwzględniać realne potrzeby danego gospodarstwa domowego.

półokrągły zlewozmywak Genewa

fot.: Primagran - półokrągły zlewozmywak Genewa idealnie sprawdzi się w małej kuchni

  • wyposażenie zlewozmywaka może być bardzo pomocne

Jeśli chodzi o wyposażenie ułatwiające nam pracę w strefie zmywania najczęściej jest to ociekacz. Taka powierzchnia jest idealna do odstawiania naczyń, ale też osuszania umytych produktów spożywczych. Ociekacz chroni nasz blat przed zamoczeniem oraz powiększa strefę mokrą w kuchni. Jednak na tym nie koniec możliwości jakie daje nam zlewozmywak. Możemy wyposażyć go dodatkowo w maty, ociekacze mobilne itp. Warto także sprawdzić, czy wybrany model posiada przelew i jaki ma korek - ręczny czy automatyczny.

Dwukomorowy zlewozmywak granitowy Bergen

fot.: Primagran - dwie komory w zlewie kuchennym dają nam więcej możliwości jego wykorzystania i zwiększają funkcjonalność strefy zmywania - na aranżacji model Bergen o prostych i pojemnych komorach równej wielkości

  • uzupełnieniem zlewozmywaka zawsze jest bateria

Wybierając zlewozmywak do kuchni zawsze musimy przemyśleć dobór baterii kuchennej, która powinna się pięknie prezentować oraz posiadać szereg funkcji. Do wyboru jest wiele modeli - stojące, ścienne, jednouchwytowe, dwuuchwytowe, granitowe, chromowane oraz funkcji - obrotowe, z wyciąganą wylewką, termostatyczne, filtrujące wodę. Najczęściej bateria jest dopasowana do wielkości i kształtu zlewu. W przypadku zlewozmywaków stalowych idealnym uzupełnieniem będą modele chromowane. Zlewy granitowe można wyposażyć zarówno w baterii w odcieniach stalowych, jak też idealnie zgrać z kolorem zlewozmywaka.

  • wybierz zlewozmywak dobrej jakości

Wygodna strefa zmywania to także solidne materiały, które sprawią, że kuchnia będzie funkcjonalna i wytrzymała. Zlewozmywak poddawany jest wielu trudnym sytuacjom - gorąca i zimna woda, obecność tłuszczów, osady z kamienia itd. Wybierając sprawdzonego producenta oraz decydując się na model dobrej jakości możemy mieć pewność, że zlewozmywak będzie wytrzymały i łatwo utrzymamy go w dobrej kondycji - bez zacieków i zarysowań.

Zlewozmywak narożny Monaco

fot.: Primagran - Zlewozmywak narożny Monaco to model narożny, który pozwala zagospodarować nawet najtrudniejszą część naszej kuchni zapewniając jednocześnie wygodną i obszerną strefę zmywaniaPrimagran Sp. z o.o.
tel. +48 58 500 5 600
www: primagran.pl
mail: wyślij wiadomość

ul. Żuławki 15C
82-103 Stegna
Primagran

zlewozmywaki granitowe w atrakcyjnych cenach: modele jedno, półtora i dwukomorowe w różnych wariantach kolorystycznych dostępnych z ociekaczem lub bez
baterie kuchenne: chromowane, granitowe, z wyciąganą wylewką, podokienne, retro, złote, elastyczne
akcesoria: dozowniki, syfony, środki do pielęgnacji zlewozmywaków

zdjecie: PrimaGranInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet