data aktualizacji: 08-11-2019, 07:58

Farba matowa czy z połyskiem


wyświetleń: 3989Farba matowa czy z połyskiem


Oprócz koloru w wyborze farby ważna jest decyzja co do ostatecznego sposobu wykończenia powłoki ściany. Najczęściej dylemat dotyczy - czy ściana powinna być matowa czy z połyskiem. Decyzja uzależniona jest głównie od przeznaczenia pomieszczenia, a także od stanu powierzchni ścian.

Farba o matowym wykończeniu jest odporna na ścieranie i doskonale kryje nierówności ściany, gdyż zredukowane jest odbijanie światła od ściany. Konstystencja takich farb ułatwia ich aplikację, gdyż nie kapie i nie spływa z wałka lub pędzla.

Ściany pomalowane na matowo są odporne na zaplamienia oraz szorowanie bez ryzyka jej wybłyszczenia. Zalecana do ścian i sufitów w pomieszczeniach typu salon, sypialnia czy pokój dziecka. Takie wykończenie ścian najlepiej prezentuje się na dużych płaszczyznach.

Farba z połyskiem, czyli satynowa charakteryzuje się dużym odbiciem światła. Ściana pod taką powłoką malarską perfekcyjnie eksponuje wszelkie niedoskonałości i nierówności. Zalecana na powierzchnie o nienagannej gładkości, jak na przykład z płyt gipsowo-kartonowych. Jej właściwości są w stanie również odmienić wizualnie ciemne lub małe wnętrza. Zdolność do odbijania światła rozjaśnia pomieszczenie, a delikatna poświata przyda się zwłaszcza wszędzie tam, gdzie mamy brak dostępu do naturalnego światła. Takie farby zapewniają wysoką trwałość koloru, są niekapiące i bardzo dobrze kryją malowaną powierzchnię.


zdjecie: ŚnieżkaInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet