data aktualizacji: 15-02-2022, 09:54

Ile kosztuje docieplenie budynku


wyświetleń: 5437



Ile kosztuje docieplenie budynku


Termoizolacja ścian budynku, mimo iż dość kosztowna, jest to dobra inwestycja, wpływająca korzystnie na nasze codzienne funkcjonowanie. W dodatku zwraca się w ciągu kilku lat oraz zmniejsza wysokość rachunków za ogrzewanie. Ocieplenie pomieszczeń, jakie zapewni termoizolacja, będzie miało niebagatelny wpływ na komfort życia użytkowników budynku.

Dwoma najpopularniejszymi materiałami odnośnie ocieplenia budynku jest styropian oraz wełna mineralna. Styropian jest dobrym rozwiązaniem ze względu na jego cenę, a także odporność na wilgoć. Wełna mineralna ma natomiast wysoką nasiąkliwość, a co za tym idzie, sprzyja rozwojowi grzybów. Do tego jest droższa od styropianu, co także nie przemawia na jej korzyść. Ma jednak także zalety, a mianowicie dobrze izoluje akustycznie (w przeciwieństwie do styropianu), potrafi szczelnie i łatwo wypełnić powierzchnię, gdyż jest niesamowicie elastyczna. Jest również odporna na ogień i podatna na działanie wyższych temperatur.

Na koszt docieplenia składają się ceny materiałów, rodzaj zastosowanej technologii (grubość styropianu i rodzaj tynków) oraz koszty robocizny. Są to składowe, które w największym stopniu wpływają na ogólną wartość docieplenia budynku. Istnieją dwie metody na ocieplenie budynku: metoda lekka mokra i metoda lekka sucha. Metoda lekka mokra opiera się na przyklejeniu do ściany warstwy izolacji termicznej z wełny lub styropianu i pokryciu np. tynkiem cienkowarstwowym. Metoda lekka sucha natomiast polega na tym, że ruszt, który podtrzymuje warstwę elewacyjną i ocieplenie mocuje się kołkami, gwoźdźmi i śrubami mechanicznie - nie używa się w tym celu żadnych zapraw i klejów. To, jaki rodzaj metody wybierzemy, wpływa również na koszt całego docieplenia.

W zależności od wybranej grubości styropianu oraz rodzaju tynku ceny mogą wahać się nawet o kilkadziesiąt złotych za metr. To samo tyczy się wełny mineralnej. Przykładowo za styropian o grubości 15 cm i tynk silikonowy ceny za metr będą wynosić ok. 80-120 złotych (zależnie od użytego materiału). Za robociznę trzeba doliczyć ok. 40-60 zł z metra (gruntowanie, przyklejenie styropianu, zatopienie siatki) oraz 15-20 zł (wykończenie, aplikacja tynku), przy czym okna i drzwi wliczają się w ogólną powierzchnię ściany (wiąże się to z faktem, że wymagają dodatkowych czasochłonnych obróbek). Może zdarzyć się, że niektóre ekipy odliczają powierzchnię dużych bram garażowych. Oczywiście podane wyżej liczby to kwoty przykładowe. Faktyczne ceny zależą od tego, na co się zdecydujemy - jakich wybierzemy fachowców, rodzaj materiałów itp.

Istnieje możliwość otrzymania dofinansowania na docieplenie budynku. Składając wniosek w programie Czyste Powietrze, można otrzymać zwrot części wydatków poniesionych w związku z termomodernizacją lub wymianą źródeł ciepła. Wersja podstawowa to dofinansowanie do 30 tys. złotych, dla osób mniej zamożnych do 37 tys. złotych Od 25.01.2022 roku można otrzymać także 69 tys. złotych dla najwyższego poziomu dofinansowania.








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet