data aktualizacji: 09-07-2021, 07:35

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu


wyświetleń: 1536Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu


Zapotrzebowanie na energię elektryczną w naszych domach wciąż rośne, podobnie jak rosną jej ceny. Dzieje się tak dlatego, że zasobów nieodnawialnych źródeł energii jest coraz mniej. W tej sytuacji warto zainteresować się zieloną energią - m.in. produkowaną przez instalacje fotowoltaiczne. Panele fotowoltaiczne, transformujące energię słoneczną w prąd, są coraz bardziej dostępne, a ich montaż wcale nie jest taki skomplikowany, jak mogłoby się wydawać.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

Fotowoltaika to technologia, która umożliwia przekształcenie energii solarnej w energię elektryczną. Jest w naszym kraju coraz popularniejsza, a fotowoltaiczne panele można dostrzec na dachach wielu domów. Dzięki takiej instalacji można uniezależnić się od rosnących cen energii i w dużym stopniu obniżyć rachunki za energię, przesyłając nadwyżkę wyprodukowanego prądu do sieci.

Zobacz również:

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

fot.: 4 ECO

 

Jak to działa?

 

Instalacja fotowoltaiczna (PV) składa się z kilku elementów. Podstawą są połączone ze sobą moduły (panele). Pokrywa je warstwa krzemu, która pochłania energię słoneczną. W panelu zachodzi tzw. efekt fotowoltaiczny, czyli właśnie transformacja energii słonecznej na elektryczną. Tak powstaje prąd stały, który trafia do kolejnego elementu instalacji fotowolicznej - do inwertera. Jego zadaniem jest zmiana prądu stałego na prąd zmienny, czyli takiego, jak w gniazdku elektrycznym. Inwerter nazywany jest także falownikiem. Stanowi centrum instalacji fotowoltaicznej, bo odpowiada za prawidłową pracę całego systemu. Do inwertera prócz paneli podłączony jest także przewód prądu zmiennego, zasilającego budynek. W przypadku, gdy nie zużywamy całej wyprodukowanej energii, instalacja przesyła ją do sieci energetycznej, co skutkuje niższymi opłatami za energię. Odpowiedniemu rozliczeniu się z zakładem energetycznym służy licznik dwukierunkowy, który zlicza ilość wysłanej i pobranej energii. Za montaż licznika odpowiedzialny jest zakład energetyczny. Tak wygląda podstawowy układ fotowoltaiczny, najczęściej spotykany w polskich domach. Jego uzupełnieniem są akumulatory, jeśli chcemy nie tylko produkować, ale i magazynować prąd, a także opcjonalne systemy do sterowania i monitorowania instalacji.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

fot.: Solsum

 

Trzy typy instalacji fotowoltaicznej

 

Instalacja fotowoltaiczna może Pierwszy to on-grid - wyprodukowaną energię wykorzystujemy na bieżąco, a nadwyżkę jako prosumenci przekazujemy do sieci energetycznej. Jeśli pogoda danego dnia nie sprzyja wytwarzaniu energii ze słońca lub jeśli mamy wyższe zapotrzebowanie, wówczas pobieramy prąd z sieci. To rozwiązanie najczęściej spotykane w naszym kraju. Wygodne i najtańsze do założenia, a także zapewniające stały dostęp do energii, bez względu na warunki atmosferyczne. Minusem jest jednak to, że choć posiadamy własną instalację wytwarzającą prąd, tak naprawdę pozostajemy uzależnieni od zakładu energetycznego. W razie awarii sieci, nasze panele podłączone do niej nie dostarczą nam energii. Kolejnym minusem takiej instalacji jest to, że obecny system rozliczeniowy w Polsce działa na niekorzyść prosumentów. Jeśli nie wykorzystamy nadwyżki wyprodukowanej energii w danym okresie rozliczeniowym, przepada, bo nie można jej wykorzystać później.

Drugim typem instalacji PV jest off-grid. Jak można się domyślić, to instalacja działająca samodzielnie, niepodłączona do sieci energetycznej. W takiej instalacji nadwyżka produkcyjna jest magazynowana w akumulatorach. Polski klimat nie sprzyja jednak takiemu rozwiązaniu, bo off-grid nie zapewnia zrównoważonej produkcji prądu w ciągu całego roku. W wielu przypadkach wiąże się z przewymiarowaniem instalacji, co powoduje, że instalacja jest o wiele droższa. Do tego dochodzi problem nadwyżki energii produkowanej wiosną i latem. To wszystko sprawia, że takie rozwiązanie jest nieopłacalne w polskich warunkach. Może sprawdzić się jedynie w przypadku domków letniskowych czy kamperów.

Wariantem pośrednim, łączącym zalety i niwelującym wady obu typów instalacji, jest hybryda. W tym układzie nasza instalacja PV jest zarówno podłączona do sieci, jak i do domowego magazynu energii. Jeśli pojemność akumulatorów zostanie przekroczona, nadwyżka trafia do sieci, a kiedy brakuje nam własnej energii, pobieramy prąd z zewnątrz. Mamy stały dostęp energii przez cały rok, ale jesteśmy przy tym niezależni od dostawcy. Nawet w przypadku awarii sieci, możemy korzystać ze zmagazynowanego prądu.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

fot.: Lindab

 

Warunki montażu - na co zwrócić uwagę?

 

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, trzeba zwrócić uwagę m.in. na warunki panujące na naszej działce. Budynek, na którym będzie zainstalowana, nie może być zacieniony przez drzewa czy inne budynki, bo to wszystko może obniżyć ilość produkowanej energii. W przypadku najpopularniejszego rozwiązania czyli instalacji paneli na dachu najlepiej by miał on prostą konstrukcję, bez dodatkowych okien czy jaskółek, dzięki czemu instalacja będzie łatwiejsza i tańsza. Najlepiej by dach był jedno lub dwupołaciowy. Panele najlepszą wydajność osiągną na połaci dachu skierowanej na południe, pod kątem 20-45°. Alternatywą do ulokowania paneli na dachu są panele montowane pionowo na elewacji budynku oraz panele gruntowe.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

fot.: Solsum

Dach powinien mieć odpowiedni udźwig, ze względu na wagę paneli (jeden moduł waży blisko 20 kg). Warto w czasie wizji lokalnej sprawdzić stan więźby dachowej i innych elementów konstrukcyjnych. Również pokrycie dachu nie może być skorodowane czy popękane. Co więcej, jeśli dom jest wyposażony w instalację odgromową, powinno się pamiętać, by paneli nie lokalizować zbyt blisko takiej instalacji. Rekomendowany odstęp separacyjny to 0,5-1 m. Jeśli brakuje miejsca, trzeba zadbać o odpowiednią ochronę przepięciową.

Przed założeniem instalacji fotowoltaicznej, dobrze jest wcześniej ustalić, ile energii elektrycznej zużywa dom w ciągu roku. Najlepiej by roczna produkcja PV nie przekroczyła rocznego zużycia energii. Wówczas inwestycja w fotowoltaikę jest najbardziej opłacalna. Przewymiarowana instalacja nie zwróci się tak szybko, jak ta dopasowana do naszych potrzeb. Najlepiej kierować się prostą zasadą - z każdego 1 kWp mocy paneli PV wytwarzane jest około 1000 kWh energii elektrycznej rocznie. Np. dla budynku, w którym rocznie zużywa się 3000 kWh, instalacja powinna mieć moc 3 kWp.

Instalacja fotowoltaiczna – schemat instalacji, warunki montażu

fot.: De Dietrich

Kolejną ważną sprawą przy montażu jest wybór odpowiedniego miejsca na zainstalowanie inwertora. Długość okablowania powinno się zmniejszyć do minimum, dlatego falownik powinno się umieścić możliwie blisko paneli PV, a także głównej rozdzielni budynku. Najlepiej zlokalizować go w pomieszczeniu technicznym, garażu itp.

autor: Gosia_O
zdjecie: Hewalex, 4 ECO, Solsum, Lindab, De Dietrich

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet