data aktualizacji: 18-05-2021, 08:29

Izolacja przeciwwodna - kiedy, gdzie i jak zrobić


wyświetleń: 5661



Izolacja przeciwwodna - kiedy, gdzie i jak zrobić


Wszystkie miejsca narażone na ciągły kontakt z wodą powinny posiadać izolację wodną, która będzie zabezpieczać ściany i podłogi przed szkodliwym wnikaniem wilgoci w przegrody budynku. Do tego typu miejsc należą z pewnością kuchnia i łazienka, pomieszczenia gospodarcze, pralnie, piwnice, a poza domem taras i balkony. Szczególną troską należy objąć również miejsca narażone na zalewanie. Przenikająca woda może z czasem prowadzić do zagrzybienia, uszkadzać ściany i podłogi wewnątrz pomieszczeń, a także na zewnątrz.
 

Trzeba przy tym pamiętać, że okładziny nie dają pełnej szczelności, nawet jeśli są to płytki ceramiczne. Zwłaszcza fugi są newralgicznym punktem, który naraża powierzchnie ścian i podłóg na kontakt z wodą. O izolacji warto również pamiętać, gdy podłoże pod płytkami wykonane jest z materiałów mniej trwałych, typu tynki gipsowe, płyty g-k, bloczki z betonu komórkowego.

 

Hydroziolacja wewnątrz pomieszczeń – TYTAN  Professional Płynna Folia

 

W pomieszczeniach typu łazienka hydroizolacja jest niezwykle ważna. Jest to pomieszczenie o podwyższonej wilgotności, przez co bardziej narażone na powstanie szkód. W tym celu zaleca się użycie płynnej folii. Jako elastyczna, bezspoinowa powłoka doskonale zabezpiecza przed wilgocią i bezciśnieniowo przepływającą wodą.

Wykonanie hydroizolacji łazienki zaczynamy od przygotowania podłoża

  • Przede wszystkim należy usunąć stare powłoki i elementy o niedostatecznej przyczepności. Następnie warto zadbać o czystość, zwróćmy uwagę na miejsca zagrożone agresją biologiczną i chemiczną. Poza tym podłoże należy odtłuścić, wysuszyć i pozbyć się zakurzenia. Ubytki oraz nierówności i ewentulane spadki na ścianach i posadzkach uzupełniamy. W tym celu najlepiej sięgnąć po Zaprawę Wyrównującą TYTAN Professional
     

Kolejny etap to gruntowanie podłoża

  • Do gruntowania przystępujemy minimum 24 godziny przed zastosowaniem hydroizolacji, ale po całkowitym utwardzeniu podłoża. Na całość nanosimy preparat gruntujący – Grunt Uniwersalny TYTAN Professional, który wyrówna chłonność podłoża i zwiększy przyczepności, lub jeśli potrzebujemy dodatkowego wzmocnienia podłoża - Grunt Głębokopenetrujący TYTAN Professional.

Na tak przygotowanej powierzchni można rozprowadzić hydroizolację

  • Hydroizolację należy układać dwuetapowo - potrzebne będą bowiem 2 warstwy ochronne. Potrzebne będą wałek, pdzel, gładka szpachla lub paca stalowa. Ważne jest by osiągnięta powierzchnia była szczelna i cechowała się jednolitą grubością. 
     

Miejsca wymagające szczególnego traktowania to narożniki

  • W narożach, miejscach występowania dylatacji i przejść rur instalacyjnych stosuje się wzmacniające taśmy, narożniki oraz mankiety TYTAN Professional. W podłoże wklejane są przy pomocy Płynnej Folii. Ważne by te miejsca szybko docisnąć do podłoża. Po wyschnięciu podłoża można przejść do rozprowadzenia drugiej warstwy Płynnej Folii. Na powierzchniach narażonych na intensywne działanie wilgoci zaleca się nałożenie trzeciej warstwy preparatu.
     

Po upływie 24 godzin następuje całkowite utwardzenie izolacji

  • Po tym czasie można przystąpić do klejenia okładzin ceramicznych.

 

Hydroziolacja na zewnątrz – TYTAN Professional Hydro2k



Na zewnątrz budynku również konieczne jest zadbanie o właściwe zabezpieczenie tarasów i balkonów narażonych na działanie wody pod ciśnieniem dodatnim i ujemnym. W tym celu polecana jest dwuskładnikowa elastyczna izolacja przeciwwodna TYTAN Professional Hydro 2k. Zaprawa jest szybkowiążąca, odporna na wodę, mróz, starzenie się oraz na wpływ promieni UV. Co więcej dopuszczona jest ona do kontaktu z wodą pitną, gdyż formuła odznacza się odpornością chemiczną na działanie czynników agresywnych, jest nieszkodliwa dla środowiska, gdyż nie zawiera rozpuszczalników. Nadaje się do wykonywania hydroizolacji na podłożach betonowych, jastrychach i tynkach cementowych, a także cementowo-wapiennych. Idealnie nadaje się do powierzchni o skomplikowanych kształtach, gdyż czas obróbki wymieszanej zaprawy jest stosunkowo długi. Jest to mieszanka łatwa do aplikacji, którą stosuje się pod płytki ceramiczne i kamienne oraz do wykonywania hydroizolacji fundamentów, ścian oraz podłóg w piwnicach czy stropów podziemnych garaży. 

TYTAN Professional Hydro 2k nadaje się także do łazienek, głównie w strefie prysznicowej, w pralniach, i wszędzie tam, gdzie powierzchnie są szczególnie narażone na działanie wody. Co ważne, za sprawą wysokiej przepuszczalności membrany unikamy zjawiska kondensacji wilgoci.

Użycie Zaprawy Hydro 2k wymaga wcześniejszego przygotowania podłoża:

  • powierzchnia koniecznie musi zostrać oczyszczona i zagruntowana, zwłaszcza w miejscach porowatych i chłonnych. W tej roli sprawdzi się Grunt Głębokopenetrujący TYTAN Professional. Powierzchnie nośne należy znacznie zmoczyć wodą.

Odpowiednie przygotowanie masy wpływa na jakość wykonanej izolacji:

  • Obydwa komponenty masy łączy się bezpośrednio przed użyciem za pomocą mieszadła wolnoobrotowego do momentu powstania jednolitej masy.

 Preparat  nakłada się minimum w dwóch warstwach

  • Pierwszą dość mocno wciera się w powierzchnię, najlepiej przy użyciu szczotki lub twardego pędzla murarskiego. Minimalna grubość całej izolacji powinna wynosić ok. 3 mm, w zależności od zastosowania. Dzięki wydłużonemu czasowi użycia wymieszanej zaprawy (aż do 90 min.), nie trzeba często przygotowywać następnej partii materiału.
  • Wszelkie prace wykończeniowe czy ruch pieszy możliwe są po 24 godzinach od nałożenia masy.

 

Selena SA
ul. Wyścigowa 56E
53-012 Wrocław
tel. + 48 71 78 38 301
www: www.selena.com/pl/ ; www.tytan.pl





źródło: Selena


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet