data aktualizacji: 18-06-2021, 11:26

Jak chronić dom przed upałem


wyświetleń: 6435Jak chronić dom przed upałem


W okresie letnim energia słoneczna skutecznie ogrzewa nasze domy powodując u mieszkańców poczucie dyskomfortu. Nawet w nowych dobrze izolowanych domach, temperatura może wzrosnąć do poziomu 26-28°C. Jak zabezpieczyć dom przed nadmiernym nagrzaniem? Gdzie nasz nowoczesny dom najsłabiej chroni nas przed przed upałem?

Problem dotyczy w dużej mierze okien - ich otwierania ale też przejrzystości. To przez niewłaściwe wietrzenie oraz niestosowanie osłon przeciwsłonecznych najbardziej nagrzewamy swoje domy.

 

Gorące powietrze

Problem podczas upałów stanowi gorące powietrze oraz promienie słoneczne. Gdy rano w pomieszczeniu zaczyna robić się duszno postanawiamy uchylić okno. Jest to pierwszy błąd jaki popełniamy. W pomieszczeniu jest już ok. 23°C, na zewnątrz ok. 22°C. Czas płynie - zbliża się południe - temperatura na zewnątrz zbliża się do 25°C. Wewnątrz zrobiło się już nieprzyjemnie - 24°C. Uczucie gorąca powoduje dodatkowo wysoka wilgotność powietrza, robi się parno i duszno. Postanawiamy zrobić przeciąg otwierając okno na przeciwnej stronie domu. W domu odczuwalny jest lekki ruch powietrza i złudne uczucie chłodu. W rzeczywistości do domu w tej chwili napływa duża ilość powietrza o temperaturze 28°C. Jest godz. 16-sta - na zewnątrz panuje już niemożliwy skwar - 30°C. W domu osiągamy 28°C i ta temperatura będzie utrzymywać się aż do zachodu słońca, przedmioty wewnątrz są nagrzane co utrudnia ochłodzenie pomieszczeń.

Aby zapobiec najgorszym scenariuszom starajmy się nie dopuścić ciepłego powietrza do domu w ciągu dnia. Wietrzymy dom intensywnie w nocy aż do wczesnych godzin porannych. Temperatura zewnętrzna wynosi wtedy ok. 18-20°C - mamy więc szansę na lekkie ochłodzenie domu. Idealnym rozwiązaniem byłoby pozostawienie kilku uchylonych okien na całą noc ale może to mieć niebezpieczne skutki w przypadku nagłej burzy.

 

Promienie słoneczne

Za ogrzewanie pomieszczeń odpowiedzialne są też promienie słoneczne bezpośrednio ogrzewające przedmioty i okładziny w pomieszczeniach przez szyby okien. Aby skutecznie się przed nim chronić należy zastosować jedno z dostępnych na rynku rozwiązań. Osłony okienne można podzielić na dwie grupy:

  • Instalowane i znajdujące się na zewnątrz okna - rolety zewnętrzne, żaluzje fasadowe, refleksole, zewnętrzne folie okienne
  • Instalowane i znajdujące się na stronie wewnętrznej okna - rolety i żaluzje wewnętrzne, plisy, markizy i folie przeciwsłoneczne wewnętrzne.

 

Pierwsza grupa to najdroższe ale też najskuteczniejsze osłony okiennie. Instalowane na zewnątrz chronią szybę i ramę przed nagrzewaniem. Przestrzeń między szybami pozostaje nieogrzana i nie emituje ciepła do wnętrza. Żaluzje fasadowe to koszt od 150 do 800 zł / 1m2, rolety zewnętrzne do koszt od 150 do 600 zł/1m2, folia okienna przeciwsłoneczna o dobrych parametrach np. Silver 20 - to koszt ok. 60zł/1m2. Refleksole, markizy zewnętrzne itp kosztują od. 150-300 zł.

Przesłony okienne instalowane wewnątrz okna mają podstawową wadę - ciepło słoneczne przedostanie się do wnętrza pomieszczenia - zasłony ochronią jedynie podłogę i przedmioty w pobliżu okna przed nagrzaniem. Skuteczność rolet wewnętrznych i innych zabezpieczeń jest o wiele niższa i pełną one bardziej rolę strażnika prywatności niż bariery dla ciepła słonecznego.

 

Poddasze

Pamiętajmy, że przez okno dachowe skośne do wnętrza wpływa ok. 60% więcej światła niż przez okno pionowe na parterze. Dlatego w pierwszej kolejności zadbajmy o zabezpieczenie okien poddasza.


Reasumując najskuteczniejszą zasłoną okienną jest roleta zewnętrzna, chroni ona zarówno szybę jak i ramę przed nagrzaniem. Relatywnie tania i bardzo skuteczna jest zewnętrzna folia przeciwsłoneczna.

 

Zobacz różne osłony przeciwsłoneczne w galerii
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet