data aktualizacji: 04-04-2023, 12:08

Jak dbać o przydomowy trawnik przez cały rok?


wyświetleń: 1799



Chłopiec z kosiarką elektryczną kosi trawnik


Piękny trawnik przydomowy to prawdziwa ozdoba posesji. Sprawdź, jak dbać o trawnik, żeby cieszył oko. Czytaj więcej o pielęgnacji trawnika w ciągu całego roku.

Kluczem do perfekcyjnego wyglądu i dobrej kondycji trawnika jest odpowiednia pielęgnacja przez cały rok. Podpowiadamy, jakie zabiegi warto wykonywać, aby trawa była gęsta, soczyście zielona i zdrowo rosła.

 

Pielęgnacja trawnika wiosną

 

Trawnik po zimie jest zwykle osłabiony i zniszczony. Aby przywrócić go do dobrej kondycji, należy wykonać różne zabiegi pielęgnacyjne. Pierwszym z nich jest wertykulacja. Przy pomocy specjalnego wertykulatora nacinamy darń pionowo ostrymi nożami na głębokość od kilku do kilkunastu milimetrów. W ten sposób usuwamy zbitą warstwę filcu z trawnika, czyli szczątki roślin, liści, suche źdźbła trawy oraz mech. Dzięki temu do korzeni może swobodnie docierać woda i powietrze. Chociaż trawnik po wertykulacji nie wygląda najlepiej, to jego stan w krótkim czasie ulegnie znaczącej poprawie.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest aeracja, której celem jest rozluźnienie i napowietrzenie powietrza. Dzięki czemu poprawia się struktura gleby, a korzenie trawy mają lepszy dostęp do wody, składników odżywczych i powietrza. Zabieg aeracji polega na nakłuwaniu trawnika na głębokość 3-12 cm (w zależności od rodzaju podłoża). Można do tego wykorzystać widły, specjalne nakładki na buty z gwoździami lub aeratora, czyli walca z kolcami.

Wiosna to także czas pierwszego nawożenia, które możemy wykonać, gdy temperatura w nocy przestanie spadać poniżej 5 stopni. Najważniejszych składnikiem dla trawy w tym czasie jest azot, który przyspiesza jej wzrost i sprawia, że staje się intensywnie zielona. Poza tym istotnym pierwiastkiem jest fosfor, który jest korzystny dla systemu korzeniowego oraz potas zapewniający odporność na choroby, suszę i przymrozki. Na rynku dostępnych jest wiele nawozów w różnej postaci, zawierających mieszaninę tych składników, uzupełnionych o inne minerały i mikroelementy.

Ważne, aby nawóz rozsiewać na skoszonej i wygrabionej trawie. Najlepiej użyć specjalnego siewnika, który równomiernie rozprowadza granulat. Na koniec koniecznie obficie podlewamy trawnik. Nawadnianie w tym przypadku jest wyjątkiem, najczęściej po zimie gleba jest bowiem wystarczająco wilgotna. Drugim odstępstwem jest susza.

Wiosną wykonujemy także pierwsze koszenie trawy po zimie. Najwcześniej ma to miejsce na przełomie marca i kwietnia. Termin jest jednak uzależniony od pogody. Ważny sygnałem jest długość źdźbeł. Jeżeli mają minimum 6-8 cm, a najlepiej ok. 10 cm, wówczas możemy sięgnąć po kosiarkę.

Czytaj też: Siew i pielęgnacja trawnika

 

Jak dbać o trawnik latem?

 

Latem trawnik wymaga szczególnej uwagi i wykonywania szeregu prac. Jedną z najważniejszych jest podlewanie, które najlepiej przeprowadzać wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Wieczorne nawadnianie może prowadzić do rozwinięcia się chorób grzybowych. Natomiast podlewanie trawy w pełnym słońcu powoduje poparzenia. Trzeba pamiętać, że kropla wody działa jak soczewka skupiająca promienie słoneczne.

Częstotliwość podlewania zależy od warunków pogodowych, rodzaju gleby i innych czynników. Podczas upałów musimy nawadniać trawnik każdego dnia. Zwykle wystarczy jednak 2-3 razy w tygodniu. Ważne, aby woda wsiąkała na głębokość 15 cm. Dobrym rozwiązaniem jest także instalacja systemu automatycznego nawadniania. Wówczas mamy pewność, że trawnik jest podlewany w optymalny sposób, a my możemy skreślić z listy zadań ten obowiązek.

Kolejnym ważnym zabiegiem jest koszenie. Warto wiedzieć, że tylko regularnie ścinana trawa ładnie wygląda i zdrowo rośnie. Systematyczne koszenie sprzyja bowiem rozrastaniu się systemu korzeniowego, przez co trawnik staje się gęsty. Ogranicza także rozwój mchu i chwastów.

Trawnik najlepiej kosić często, ścinając niewielką część źdźbła - optymalnie ⅓ wysokości, a maksymalnie połowę. Częstotliwość zależy od wielu czynników, ale przyjmuje się, że przynajmniej raz w tygodniu musimy sięgnąć po kosiarkę. Warto też pamiętać, aby była wyposażona w ostry nóż, który precyzyjnie ścina trawę, bez szarpania. Nierówne brzegi żółkną i schną, przez co wyglądają nieestetycznie, ale także osłabiają trawnik.

Jeżeli chodzi o letnie nawożenie trawnika, to najlepiej zastosować wieloskładnikowy nawóz długodziałający, który zawiera wszystkie niezbędne pierwiastki. Dobrym rozwiązaniem jest także mulczowanie, czyli pozostawienie rozdrobnionej trawy na trawniku podczas koszenia. Pokos zamienia się w naturalny nawóz, który wzbogaca glebę oraz poprawia jej żyzność. Dzięki temu wzrastająca na nowo trawa ma stały dostęp do łatwo przyswajalnych składników odżywczych. Mulczowanie ogranicza także parowanie wody z ziemi, przez co zmniejsza częstotliwość podlewania. Kupując kosiarkę, warto wybrać model, który posiada funkcję mulczowania.

Rozsiewacz do nawozów na zielonym trawniku

 

Najważniejsze zabiegi pielęgnacyjne przed zimą

 

Jesień to czas, kiedy przygotowujemy ogród do zimy. Wykonujemy wówczas ostatnie koszenie trawy przed zimą. Najczęściej ma to miejsce w połowie października, ale termin również zależy od pogody. Trawnik przycina się na optymalną długość ok. 4 cm. Zbyt wysoka trawa będzie się uginać pod śniegiem i gnić, natomiast skoszona za nisko narażona jest na przemarzanie korzeni.

Warto pamiętać także o jesiennym nawożeniu trawnika. W tym czasie unikamy jednak nawozów z azotem, który pobudza trawę do wzrostu. Najlepszym wyborem są mieszanki zawierające potas, fosfor i mikroelementy.

Pamiętajmy także o grabieniu liści. Pozostawienie ich na trawniku sprawia, że już po kilku dniach żółknie. Natomiast zimą ograniczają dostęp tlenu do korzeni, co sprzyja gniciu. Gruba warstwa odpadków przyczynia się także do rozwoju różnych chorób, np. pleśni śniegowej.

Jeśli w ciągu całego sezonu przeprowadzimy opisane zabiegi, możemy mieć pewność, że nasz trawnik będzie wyglądał jak zielony dywan.





źródło: OBI, źródło grafik: stock 123rf


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet