dimplex

data aktualizacji: 24-03-2022, 07:52

Jak długo można jeszcze palić węglem?


wyświetleń: 270Jak długo można jeszcze palić węglem?


Dbałość o środowisko to coś, co w obecnych czasach jest coraz częściej i staranniej praktykowane. Abyśmy mogli żyć w zdrowiu i cieszyć się świeżym powietrzem, oczywiste jest, że musimy wprowadzić zmiany w codziennym funkcjonowaniu. Przede wszystkim powinniśmy zlikwidować czynniki, które najmocniej szkodzą naszej planecie. W ostatnim czasie często słyszy się o szkodliwości palenia węglem. Może kiedyś był to niezawodny i niemal jedyny sposób, ale teraz istnieje wiele ciekawszych i zdrowszych alternatyw, korzystnych dla środowiska – to rozwiązania ekologiczne i ekonomiczne (np. piece elektryczne czy na pellet). Skoro zatem mamy wiele lepszych pod wieloma względami sposobów ogrzewania domu, dlaczego wciąż nie odeszliśmy od węgla? Jak długo jeszcze będziemy używać tego szkodliwego paliwa?

Ogrzewanie elektryczne Elterm

fot.: Elterm - Elektryczny kocioł wodny Husarz (AsHZ)

Używanie węgla jako opału jest przyczyną tworzenia się ogromnej ilości smogu. Smog to substancja szczególnie niebezpieczna dla zdrowia i życia – wpływa niekorzystnie na układ krwionośny, może powodować zawały serca, arytmie itp.

Co zrobić, żeby zapobiec przedostawania się smogu do atmosfery? Ktoś powie: pozbyć się węgla. Jednak to nie takie proste. Należy najpierw zaznaczyć, że rezygnacja z paliw stałych nie zlikwiduje całkowicie tworzenia się smogu, gdyż jest wiele innych źródeł, które powodują jego rozprzestrzenianie. Jednak znacznie go zredukuje i jest to pierwszy krok ku lepszemu. Mimo że wprowadzenie zakazu palenia węglem wydaje się nieuniknione, to wcale niełatwo wcielić ten czyn w życie. Wiele bowiem polskich gospodarstw (ok. 24,7%) korzysta z węgla kamiennego i nagła rezygnacja z tego surowca mogłaby być po prostu finansowo niemożliwa. A co z polskim górnictwem? Jego koniec przewidziano na 2049 rok, a sama działalność ma być stopniowo wygaszana.

Polska ma znacznie gorszą sytuację smogową w porównaniu do innych państw Unii Europejskiej. Nie możemy jednak natychmiastowo wprowadzić całkowitego zakazu palenia węglem. Jesteśmy natomiast na dobrej drodze, gdyż zamiarem rządu jest stopniowe odchodzenie od tego surowca. Całkowity zakaz używania węgla jako opału przewidziany jest na 2030 rok w miastach i na 2040 rok w przypadku wsi. To dość sporo czasu, aby Polacy powoli odstawili szkodliwe paliwo. Mogą w tym pomóc specjalne dofinansowania stworzone właśnie w celu poprawy jakości naszego życia i ochrony środowiska. Mowa tu m.in. o uldze termomodernizacyjnej oraz programie Czyste Powietrze.

Czyste Powietrze - dofinansowanie

Dotacje programu Czyste Powietrze

fot.: 4ECO

autor: daga
zdjecie: Elterm, 4ECO

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet