data aktualizacji: 15-01-2019, 08:08

Jak dobrać klej do płytek


wyświetleń: 3799



Jak dobrać klej do płytek


Wybór kleju to kolejna ważna decyzja przy remoncie lub urządzaniu łazienki. Jak wiadomo nie sama cena jest tu kluczowym kryterium doboru – mówi się, że im droższy klej tym lepszy, ale trzeba pamiętać, że na jakość wykonanych prac wpływają też inne czynniki, takie jak rodzaj i jakość podłoża, czy typ płytek. Do każdej sytuacji można jednak dobrać optymalne rozwiązanie.

 

Jakie płytki taki klej

 

Poszukiwanie najlepszego kleju można rozpocząć od rodzaju płytek, którymi dysponujemy. W sprzedaży mamy dostęp do szerokiej gamy tego asortymentu - od tych ceramicznych, przez terakotę, klinkier, czy gres, aż po klinkier kamień naturalny oraz tzw. spieki kwarcowe (płytki o bardzo dużych formatach, gdzie długość jednego boku jest większa od 100cm). W przypadku trzech pierwszych typów płytek problem jest rozwiązany – poradzą sobie z nimi wszystkie kleje oznakowane klasą C1 (np. klej EXPERT 1 – klasa C1T).

Klej EKSPERT 1

Nieco trudniej jest z pozostałymi rodzajami płytek. W przypadku tych gresowych o znacznie ograniczonej nasiąkliwości i bardzo gładkiej powierzchni warto wybrać klej modyfikowany specjalnymi dodatkami zwiększającymi przyczepność zaprawy do powierzchni płytki. Tego typu kleje mają symbol C2 (np. klej EXPERT 2 – klasa C2TE, czy też KLEJ ŻELOWY 110).

Klej EKSPERT 2

W przypadku kamienia naturalnego warto postawić na biały klej. Taki wybór to mniejsze ryzyko powstania przebarwień tego typu okładziny. Mogą to być na przykład kleje EXPERT 2 BIAŁY lub EXPERT 4. Na tego typu zaprawy klei się też płytki z klinkieru o podobnej wrażliwości na przebarwienia i wykwity.

Klej EKSPERT 2 BIAŁY

Płytki wielkoformatowe, których bok przekracza 60 cm najlepiej przykleić klejem odkształcalnym, oznakowanym symbolem S1 np. EXPERT 3 lub EXPERT 4.

 

Klej, który "porusza się" z podłogą

 

Klej, który sprawia, że „porusza się” wraz z podłożem i płytkami to kolejna ważna cecha użytkowa, na którą należy zwrócić uwagę. Wpływa na to odkształcalność (oznakowana symbolem S1 i S2), która odpowiada za kompensowanie naprężeń i długotrwałą żywotność na podłożu mogącym ulec odkształceniu. Jest to cecha obligatoryjna, która sprawdzi się zwłaszcza przy wykończaniu tarasów, balkonów, basenów, na saunach czy płytach OSB.

 

Jakie podłoże taki klej

 

Wyższa przyczepność sprawia, że klej staje się bardziej uniwersalny. Tego typu kleje mają oznakowanie C2 i sprawdzą się na większej ilości rodzajów podłoża – tynki cementowo-wapienne, gipsowe, jastrychy cementowe nie wymagają bowiem klejów o specjalnych właściwościach technicznych. Zalecany jest tu klej EXPERT 1.

W pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym lub ściennym, gdzie dochodzi do dużych amplitud temperatury, materiał wykończeniowy poddawany jest częstemu rozszerzaniu. Taka sytuacja wyklucza użycie podstawowego kleju. Sprawdzą się natomiast EXPERT 2 i jego biała odmiana, albo też KLEJ ŻELOWY 110. Dzięki temu, że są one elastyczne przenoszenie naprężeń termicznych dokonuje się swobodnie. EXPERT 2 i 3 to także idealne rozwiązanie, gdy na podłożu mamy zastosowaną płynną folię i zaprawy uszczelniające chroniące łazienkę przed skutkami nadmiernej wilgoci, w tym także awarii związanymi z niekontrolowanym wyciekiem wody (np. pęknięcie syfonu).

Klej ŻELOWY

Kleje odkształcalne, mogące przenieść znacznie większe naprężenia niż kleje elastyczne to rozwiązanie dedykowane na tarasy i balkony. Takie właściwości posiadają EXPERT 3 i 4. Obecna w ich składzie mączka gumowa wzmacnia efekt odkształcalności.

Klej EKSPERT 3

Za trudne uznaje się także takie podłoża jak stare płytki czy lamperie olejne. Wymagają one zastosowania zaprawy o zwiększonej elastyczności i dużej przyczepności do podłoża. Mogą to być KLEJ ŻELOWY 110 lub EXPERT 2, 3 i 4. Pamiętajmy jednak, że sam klej to za mało – konieczne jest także wstępne przygotowanie takiego podłoża. Zaleca się zagruntowanie specjalnym środkiem z piaskiem kwarcowym. Wyjątek stanowi KLEJ ŻELOWY 110 o bardzo wysokiej przyczepności do gładkich podłoży, przez co nie wymaga tego typu zabiegów poprzedzających.

Klej EKSPERT 4

Dużym wyzwaniem są również płyty drewnopochodne (OSB, wiórowe) często używane w tradycyjnym budownictwie jednorodzinnym. W ich przypadku dużym błędem było by zastosowanie klejów na bazie cementu o dużej odkształcalności. Zdecydowanie bezpieczniej jest sięgnąć po kleje dyspersyjne, jak np. GOTOWY KLEJ DO PŁYTEK 111. Jego właściwości wpływają na wysoką odporność na ścinanie oraz odkształcenia powodujące pęknięcia.

GOTOWY KLEJ DO PŁYTEK 111

 

KREISEL Technika Budowlana Sp. z o.o.


 




źródło: KREISEL-Technika Budowlana Sp. z o.o.


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet