data aktualizacji: 07-12-2015, 10:37

Jak dobrać kolory ścian do sypialni?


wyświetleń: 4905Jak dobrać kolory ścian do sypialni?


Pomieszczenie, w którym spędzamy najwięcej czasu, musi być traktowane szczególnie. To właśnie sen oraz odpoczynek są podstawą naszego dobrego samopoczucia. Jak dobrać kolory ścian, by sypialnia stała się miejscem, w którym błyskawicznie naładujemy akumulatory?

Klasyczna aranżacja sypialni – wersja bezpieczna

Jeżeli nasze życie wypełnione jest stresem i pośpiechem, a po powrocie do domu marzymy wyłącznie  o dpoczynku i wytchnieniu, zdecydowanie potrzebujemy miejsca, które samym swoim wystrojem wyciszy nas i uspokoi. Idealnym wyborem będzie w takiej sytuacji klasyczna, ciepła i przytulna sypialnia.

Efekt ten osiągniemy bez większego wysiłku zarówno w pomieszczeniach dużych, jak i małych – pomocne będą w tym ciepłe i łagodne kolory (odcienie beżu lub łagodne pastele), niezbędne będzie wykorzystanie dużej ilości miękkich materiałów i poduszek. Zarówno one, jak i pościel powinny delikatnie wyróżniać się na tle ścian – dobrym połączeniem będą organiczne odcienie brązu i słoneczne żółcie. Unikajmy chłodnej bieli – nawet na suficie lepiej będzie umieścić ecru lub łagodną szarość.

Meble i dodatki w takiej sypialni nie mogą przytłaczać ani rozpraszać, a jednocześnie powinny sprawiać wrażenie przytulności. Szafa i komoda z naturalnego drewna (idealna będzie jasna sosna, ale dobrze odnajdą się w takiej sypialni także meble wykonane z ciemniejszego drewna drzew liściastych), kilka osobistych drobiazgów… Z nadmiarem światła słonecznego lub nocnymi światłami miasta bez trudu poradzą sobie zasłony – tutaj możemy zaryzykować kilka kwiatowych, delikatnych wzorów.

Często pomijanym, a niezmiernie ważnym aspektem jest dobór oświetlenia. Pamiętajmy o tym, że światło jest najważniejszym czynnikiem regulującym nasz wewnętrzny zegar. W sypialni najlepiej sprawdzi się światło ciepłe, jednolite i wyposażone w możliwość regulacji intensywności. Powinniśmy unikać jaskrawego światła – nawet do czytania!

Pomieszczenie wielofunkcyjne - jeden kolor ścian

Nowoczesne projekty domów często wykorzystują otwartą przestrzeń, łącząc ze sobą pomieszczenia. Podstawową ideą jest powiększenie dostępnej przestrzeni – często jednak powoduje to problemy, ponieważ różne funkcje pomieszczeń wymagają wzajemnie wykluczających się aranżacji.

Szczególnie dobrze widać to na przykładzie sypialni i gabinetu – jedno ma sprzyjać wyciszeniu się i odpoczynkowi, drugie – pracy, często kreatywnej i wymagającej nieustannego pobudzenia. Czy istnieją kolory lub ich połączenia, które pozwolą nam uniknąć konfliktu?

Na początek wyobraźmy sobie układ takiego pomieszczenia – jasno oświetlone i przestronne, co zapewnia miejsce zarówno na meble kojarzone z sypialnią (od łóżka, przez szafy aż po komody) jak i gabinetem (centralną rolę będzie tu odgrywało biurko, zazwyczaj otoczone sprzętem elektronicznym, ale znajdziemy tu miejsce także dla biblioteczki czy regału).

Aby efekt był harmonijny, musimy zachować szczególną ostrożność. Podstawą będzie światło – przestrzeń sypialna powinna być oddalona od okien, a biurko i fotel – jak najlepiej oświetlone. W szczególnie sprzyjających warunkach pozwoli to na wykorzystanie jednego koloru w całym pomieszczeniu: jasno oświetlony fiolet będzie inspirował i pobudzał kreatywność, a ukryty w cieniu – uspokoi i nada części sypialnej ciepły i zmysłowy wygląd.

Podobnie wygląda kwestia szarości – jest ona na tyle neutralna, że odpowiednie dodatki pozwolą na stworzenie przestrzeni zarówno do pracy, jak i odpoczynku bez zaburzania poczucia estetyki. Jasny szary (który możemy wspomóc odrobiną srebrnej farby) w nasłonecznionej części oczyści umysł i pozwoli skupić się na zadaniu, a w zacienionej – zapewni odpowiednią przestrzeń na sny.

To tylko kilka pomysłów na aranżację sypialni – pamiętajmy, że odpowiedni dobór kolorów może zmienić nasze życie na lepsze. W dokonaniu wyboru może pomóc nam aplikacja Dulux Visualizer, za pomocą której można na żywo zobaczyć jeszcze przed malowaniem, jak będą prezentować się ściany w nowym wydaniu.
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet