data aktualizacji: 08-11-2016, 08:02

Jak malować szablonami na ścianie


wyświetleń: 4628Jak malować szablonami na ścianie


Jedną z ciekawych form dekoracji ścian jest malowanie wzorów za pomocą szablonów z tworzywa sztucznego. Bogactwo wzorów jest praktycznie nieograniczone, od zwierzątek i bajkowych bohaterów aż po wzory egzotyczne z dalekich krain czy finezyjne esy-floresy. Tak pomalowane pomieszczenia, zyskują całkiem nowy wymiar.

Malowanie przy pomocy szablonów nie jest trudne, każdy kto malował ściany w swoim mieszkaniu, po krótkim treningu powienien sobie poradzić. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach oraz ułatwić sobie zadanie stosując pewne triki.

Malowanie od szablonów należy rozpocząć od dokładnego rozplanowania wzorów na ścianie. Warto zwrócić uwagę jak wzór będzie się zaczynał, a jak kończył przy sąsiadujących ścianach, podłodze i suficie. Warto wyznaczyć linię poziomą po której będziemy przemieszczać się z szablonem. Jest to dość istotne gdyż raz popełniony mały błąd będzie się powielał podczas przestawiania szablonu, przez co wzór na końcu ściany może nam "zejść" o kilka cm. Szablon przyklejamy do ściany za pomocą kawałków malarskiej taśmy papierowej.

Malować można każdym rodzajem farb ściennych, powierzchnię należy przygotować tak jak do każdego malowania, usunąć kurz, pajęczyny, a tłuste i brudne plamy umyć wodą z mydłem. Do malowania najlepiej użyć wałków gąbkowych, lub gąbkowo-welurowych, nasączając je niewielką ilością farby. Ważne aby nie dociskać mocno wałka podczas malowania ponieważ nadmiar farby podejdzie pod krawędzie szablonów przez co wzór będzie niewyraźny a malunek nieestetyczny. Co pewien czas szablon należy umyć, wysuszyć i można kontynuować malowanie.

Jeśli chodzi o kolor farby na wzór to najlepszy efekt daje farba jasna. Wzory pomalowane jednokrotnie sprawiają wrażenie jednolitych. W przypadku ciemnych kolorów konieczne może być powtórzenie całej procedury malowania szablonem i ciężko będzie równo pomalować krawędzie wzorów.

Kończenie wzorów przy ścianach i suficie należy wykonać sposobem. W zestawie z dużym szablonem dostajemy mały szablon do wykańczania wzoru. Wzór przy ścianach często jest ucięty i jeśli utniemy sobie jedyny szablon to nie skorzystamy z niego w innym miejscu. Jeden taki szablonik to za mało. Dlatego najlepiej przygotować sobie dodatkowo kilka własnych szablonów do wykańczania na tekturce, brystolu lub tworzywie sztucznym. Dzięki temu będziemy mogli je dowolnie odcinać a oryginał pozostanie cały. Kto wie kiedy znów nam się przyda :)
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet