data aktualizacji: 05-02-2020, 11:13

Jak odnowić metalowe meble?


wyświetleń: 4116Jak odnowić metalowe meble?


W połowie XX w. do opuszczonych przemysłowych budynków w Nowym Jorku zaczęli wprowadzać się artyści. Dawne fabryki i magazyny przekształcali na swoje pracownie oraz mieszkania. Znosili do nich znajdowane meble oraz adaptowali na swoje potrzeby sprzęt z hal fabrycznych. Tak narodził się styl industrialny: kiedyś konieczność, dzisiaj symbol nowoczesnego i minimalistycznego gustu.

Chłodna kolorystyka, duże powierzchnie, brak ozdób - oto najważniejsze cechy surowego stylu industrialnego. Charakterystyczne są także używane materiały: betonowe podłogi, ceglane ściany, metalowe elementy są tu jak najbardziej na miejscu. W poszukiwaniu odpowiednich mebli prawdziwi zwolennicy stylu industrialnego udadzą się na targi staroci lub będą śledzić aukcje internetowe. Jednak znalezione wymarzone krzesło czy łóżko z drugiej ręki często wymaga mniejszej lub większej renowacji. Radzimy, jak w prosty sposób, przy pomocy farby do metalu, odnowić stalowe elementy zdobytych w ten sposób mebli.


Czego potrzebujesz?

Przed rozpoczęciem malowania niezbędne będzie zgromadzenie niezbędnych narzędzi i materiałów. Przydadzą Ci się:

  • folia ochronna
  • taśma malarska
  • nóż
  • szczotka druciana
  • papier ścierny
  • wałek malarski / pędzel wąski lub szeroki
  • kuweta malarska
  • farba gruntująca
  • farba do metalu


Przygotowanie metalowej powierzchni

Pracę rozpocznij od zabezpieczenia otoczenia folią ochronną i taśmą malarską. Następnie oceń starą powierzchnię. Usuń niespójne elementy i szczotką drucianą wyczyść ogniska rdzy, a następnie przetrzyj powierzchnię papierem ściernym, aby ją zmatowić i wyrównać (inaczej farba nie będzie dobrze przylegać). Wybierając papier ścierny, pamiętaj, że niższy numer oznacza bardziej ostry papier gruboziarnisty.
Na koniec odpyl powierzchnię i w razie konieczności odtłuść ją odpowiednim preparatem. Tak przygotowaną, gładką i jednolitą powierzchnię możesz już pomalować farbą gruntującą.


Czas na farbę do metalu

Farby do metalu są obecnie dostępne w różnych kolorach (od szarości przez brązy po niebieskie i czerwone odcienie). Jedynym ograniczeniem jest zatem Twoja fantazja, a także wymagania stylu industrialnego, który preferuje neutralne i chłodne barwy. Wybierając farbę, zwróć uwagę nie tylko na kolor, lecz także na czas jej schnięcia oraz odporność na działanie czynników mechanicznych.

Kiedy wybierzesz już farbę, możesz przystąpić do malowania. Nabieraj obfite i równomierne ilości emalii i rozprowadzaj ją tak długo, aż uzyskasz równomierną powierzchnię. Po pomalowaniu pierwszej warstwy, odczekaj określony czas i nałóż drugą warstwę farby. Następnie pozostaw mebel do wyschnięcia. Nie zapomnij umyć dokładnie narzędzi.

Styl industrialny kocha oryginalne meble - zwłaszcza te unikalne, wypatrzone na targach staroci. Warto zatem poświęcić chwilę na przywrócenie im dawnego blasku, aby nie tylko pasowały do otoczenia, lecz także cieszyły Twoje oko.

źródło: Dulux


Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet