data aktualizacji: 09-04-2018, 07:00

Jak odwodnić garaż i podjazd


wyświetleń: 9520Jak odwodnić garaż i podjazd


Aby wyeliminować ryzyko podtopienia garażu warto zadbać o elementy odwadniające umieszczone w podłożu. Przede wszystkim należy zamontować odwodnienie zjazdu tuż przed samą bramą garażową. Najczęściej jest to korytko liniowe. Kratkę należy umieścić na równi z powierzchnią, tak by nie wystawała, a jej orientacja równolegle względem bramy uniemożliwi zalanie garażu. Działanie kratki będzie optymalne jeśli zostanie ona wyposażona w osadnik do zbierania szlamu i drobnych zanieczyszczeń. W samym garażu również warto pomyśleć o zamontowaniu kratki ściekowej. Przyda się ona zwłaszcza zimą, gdy do środka wwozimy śnieg. Odwodnienie powinno być zamontowane równolegle do bramy, pamiętając o zachowaniu delikatnego spadku podłogi właśnie w tym kierunku.

Jeśli posesja jest podłączona do kanalizacji wówczas możemy właśnie do niej odprowadzić wodę z odwodnienia garażu i podjazdu. W innej sytuacji wykonuje się odwodnienie bezpośrednio do gruntu za pomocą rury drenarskiej.


Elementy odwodnienia garażu i podjazdu wybierane na potrzeby domów jednorodzinnych powinny odznaczać się wytrzymałością określaną jako klasa A. Przeznaczone są one do ruchu samochodów osobowych. W okresie zimowym dochodzi dodatkowa kwestia - problem zamarzania wody z drenażu. W takiej sytuacji warto pomyśleć o dodatkowym elemencie, jakim jest instalacja przeciwoblodzeniowa z wykorzystaniem kabla grzewczego. Można ograniczyć się do ogrzewania samego korytka, ale decydując się na tego typu instalację warto pomyśleć o jej rozbudowaniu również do podjazdu, którego nie trzeba będzie odśnieżać.

Projekt i wykonanie odwodnienia zawsze muszą być uzależnione od indywidualnych cech każdej działki oraz podłoża geologicznego. Jest to szczególnie ważne na obszarach o trudnoprzepuszczalnych warstwach, np. gliniastym. Aby zapobiec podjazdu oraz samego garażu bezpiecznie jest zachować lekki spadek w kierunku korytek odwadniających.


zdjecie: AS PPH SYSTEMY ODWODNIEŃ LINIOWYCH I PUNKTOWYCHInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet