data aktualizacji: 18-01-2018, 08:28

Jak przeprowadzić remont domu w czasie zimy


wyświetleń: 2865



Jak przeprowadzić remont domu w czasie zimy


Zima to okres kiedy mało osób decyduje się na remont. Może jednak okazać się, że przestój w branży pozwoli nam wynegocjować lepszą stawkę. W okresie jesienno-zimowym największą trudność może sprawić niska temperatura oraz duża wilgotność, co wydłuży czas schnięcia wielu materiałów. Najgorzej, gdy pomieszczenie jest nowe i niedogrzane jeszcze dostatecznie, gdyż w takich sytuacjach często dochodzi do tego, że wilgoć pochodząca z farb, tynków lub zapraw będzie wsiąkać w ścianę. Pamiętajmy, że wszelkie prace wewnątrz budynku mogą być wykonywane nawet przy dużych mrozach, jeśli zadbamy o odpowiednie warunki w budynku. Ważna jest także jakość wybranych materiałów - o nią jednak dbamy nie zależnie od pogody.
 

Jakie prace wykończeniowe można przeprowadzić zimą?

Najczęściej w okresie zimowym decydujemy się na malowanie ścian. W nowopowstałych obiektach można wykonać także tynki wewnętrzne. Nic nie przeszkadza w tym by właśnie w tym okresie układać płytki w domu. Wszelkie prace związane z wykorzystaniem płyt gipsowo-kartonowych (zabudowy, podwieszane sufity itp) również można z powodzeniem odłożyć na czas niskich temperatur na zewnątrz. 

 

  • Właściwa temperatura

W remontowanym domu warto utrzymywać stałą temperaturę na poziomie 18-23°C. Istotne jest jednak, żeby nie była ona zbyt wysoka oraz żeby nie dopuścić do punktowego nagrzewania powierzchni. Dla osób samodzielnie przeprowadzających prace wykończeniowe lub remontowe to również dobra okazja do zaoszczędzenia. W tym okresie możemy liczyć na ciekawe promocje na materiały wykończeniowe. Oczywiście nawet zwykłe malowanie w okresie zimowym trwa dłużej, bo dłużej musimy czekać na wyschnięcie powłok, a wietrzenie mieszkania jest znacznie ograniczone lub wcale nam nie pomaga.

W celu osiągnięcia prawidłowych warunków termicznych w remontowanym pomieszczeniu zazwyczaj wystarczy zwykły kaloryfer. W przypadku, gdy mamy do czynienia z pomieszczeniem, które nie jest ogrzewane centralnie warto wybrać jedno z przenośnych urządzeń grzewczych, jak np. farelka, konwektor itp. Jednak lepiej jest nagrzać pomieszczenie do odpowiedniej temperatury i na czas prac wyłączyć urządzenie lub ustawić je w sąsiednim pokoju by uniknąć punktowego dogrzewania. Może to spowodować różnice w odcieniach farby, pęknięcia na tynku.
 

  • Wietrzenie

Większość prac należy zdecydowanie wykonywać przy zamkniętych oknach. Dopływ powietrza z zewnątrz, które jest zimniejsze i ma inną wilgotność może przełożyć się na zmienne warunki w pomieszczeniu, co negatywnie wpłynie na nasze prace remontowe. Przewietrzyć warto cały dom po zakończonym remoncie, kiedy chcemy pozbyć się charakterystycznych zapachów użytych środków.
 

Podsumowując

  • temperatura powinna być stała i równomierna - podłoże malowane po raz pierwszy (stan surowy) powinno mieć temperaturę minimum +5°C
  • wilgotność nie może być ani za duża ani za mała - najlepiej jeśli mieści się w przedziale 40-80%, z tym że malowane podłoże nie powinno mieć więcej niż 3-6%.





zdjecie: Śnieżka



Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet