data aktualizacji: 19-02-2016, 13:46

Jak rozpoznać niedobór potasu i magnezu w glebie


wyświetleń: 2949Jak rozpoznać niedobór potasu i magnezu w glebie


Potas i magnez obok azotu, fosforu, wapnia magnezu i siarki należą do grupy makroelementów niezbędnych do prawidłowego rozwoju roślin. Potas odpowiada przede wszystkim za prawidłowy rozwój masy korzeniowej, a także jest odpowiedzialny na drewnienie roślin przed zimą. Dodatkowo odpowiednia ilość potasu u roślin ozdobnych powoduje zwiększenie ilości kwiatów. Natomiast magnez jest odpowiedzialny za fotosyntezę (składnik chlorofilu), a zakłócenia tego procesu będą powodować gorszy rozwój. 

Niedobór potasu w glebie ogrodowej daje charakterystyczne objawy ujawniające się w głównej mierze w wyglądzie liści. Na jej najstarszych liściach pojawiają się żółte przebarwienia, które następnie mogą prowadzić do brązowienia a następnie ich usychania. Dodatkowo liście rośliny ulegają deformacji - blaszka liściowa wygina się ku dołowi.

Natomiast niedobór magnezu przynosi chlorozę widoczną pomiędzy nerwami liściowymi (charakterystyczne żółte, nieregularne plamy na blaszce liściowej, nerwy nie zmieniają swojego koloru). Starsze liście z kolei pokrywają się plamami barwy czerwonej. Natomiast ich brzegi ulegają zwinięciu i przedwcześnie opadają na ziemię. Oprócz tego na roślinie dotkniętej brakiem magnezu mogą w ogóle nie pojawić się kwiaty lub będą bardzo kiepskie.
 

autor: Kamil
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet