data aktualizacji: 18-02-2016, 08:43

Jak samodzielnie obudować okno dachowe płytą gipsową


wyświetleń: 34182Jak samodzielnie obudować okno dachowe płytą gipsową


Okna dachowe nie tylko skutecznie doświetlają pomieszczenia na poddaszu ale też stanowią jego ważny element dekoracyjny. Nie działo by się tak bez właściwie wykonanej obróbki otworów płyta gipsowo-kartonową.

Zabudowę okna płytą należy rozpocząć od starannego wykonania stelaża z profili stalowych do którego dokręcimy płyty. Gdy już stelaż jest zrobiony, a folia paroizolacyjna starannie ułożona przystępujemy do docinania formatek z płyty gipsowej.

Najlepiej zacząć od dolnej i górnej płyty a boczne pozostawić sobie koniec. Z racji rozglifienia ścianek wokół okna formatki z płyty g-k muszą mieć kształt trapezu. Wykonujemy więc wstępnie zwymiarowane kształty i metodą prób i błędów docinany finalnie przykładając w zadane miejsce.

Krawędzie płyt stykające się z oknem muszą być odpowiednio zfazowane tak aby płyta weszła nieznacznie w nacięcie w ramie okiennej. Płyt gipsowych nie wolno przykręcać do ramy, między nimi a ramą powinno pozostać kontrolowane pęknięcie które ostatecznie wypełnia się akrylem.

W pobliżu okna będzie zbierać się wilgoć dlatego warto przed przykręceniem płyt zagruntować ich krawędzie i wewnętrzną stronę.

Po przykręceniu płyt obrabiamy narożniki zewnętrzne i wewnętrzne odpowiednimi taśmami i masą do spoinowania płyt. Po ostatecznym wygładzeniu ściany gruntujemy płytę z wierzchu i malujemy farbą do ścian.

autor: budowlaniecInne artykuły w dziale:

konkurs fotograficzny nasze kuchnie 2021


© Copyright 2012-2021 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet