data aktualizacji: 18-02-2016, 08:55

Jak wykonać kosz dachowy


wyświetleń: 15994



Jak wykonać kosz dachowy


Kosz dachowy to miejsce, w którym stykają się dwie połacie dachu tworząc wklęsłą krawędź. Podczas opadów deszczu woda z obu połaci spływa do kosza a stamtąd do koryt rynnowych. Bardzo ważną więc sprawą jest właściwe wykonanie pokrycia wierzchniego w tym miejscu.

Pokrycie rozpoczynamy od położenia membrany paroprzepuszczalnej na dachu. Na całym dachu paroizolację układamy od dołu tak aby górne krawędzie membrany zachodziły na dolne przez co woda spływająca po paroizolacji a pod właściwym pokryciem nie wniknie w strefę ocieplenia. Pasy membrany wykładamy na kosz tak aby również tam była ona wyłożona na zakładkę z góry. W przypadku pełnego deskowania i krycia papą termozgrzewalną postępujemy analogicznie. W obu przypadkach możemy położyć dodatkową warstwę papy lub membrany wzdłuż kosza.

Przybijamy łaty i kontrłaty na dachu. Następnie na konstrukcję kosza montujemy pas blachy zagięty w środku z wywiniętymi krawędziami. Wywinięcia chronią przez wpływaniem pod pas wody opadowej. Pas ma ok. 50-70 cm szerokości. Wzdłuż wywinięć przyklejamy gąbkową samoprzylepną uszczelkę kosza w kształcie klina. Uszczelka chroni przed rozbryzgami wody i nawiewaniem śniegu.

Możemy przystąpić do krycia dachu materiałem pokryciowym. Podczas krycia w pobliżu kosza docinamy dachówkę mniej więcej na skos. Kryjąc blachą docinany ją docelowo przed położeniem. Po zakończeniu układania dachówek wyrównujemy krawędź cięcia dachówek na całej jej długości. Kurz pozostały po cięciu dachówek zniknie po zimie.

 

 

 








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet