data aktualizacji: 01-12-2021, 07:51
    |     następna porada >>>

Jak wyrównać betonowe schody?


wyświetleń: 2131Jak wyrównać betonowe schody?


W idealnym świecie po wylaniu schodów lub po odsłonięciu starych schodów betonowych w celu położenia nowych paneli mamy do czynienia z niemal gładką, idealnie poziomą powierzchnią. A jak bywa naprawdę?

Często stopnie nie są do końca proste, a powierzchnia wykazuje ubytki, które wymagają naprawy lub nadlania, zanim przykleimy panele winylowe bądź deski, aby uniknąć usterek i zapewnić trwałość, dobre wypoziomowanie i odpowiednią wysokość stopni. Do wyrównania betonowych schodów zaleca się masę samopoziomującą weber.floor 4310 wraz z preparatem gruntującym weber.floor 4716.

 

Przygotowanie schodów

 

Pierwszym krokiem jest przygotowanie szalunków wyznaczających granice stopni – dzięki nim masa nie wypłynie. Mogą to być szalunki tradycyjne z desek lub z płyt gipsowo-kartonowych. Deski można przesmarować środkiem antyadhezyjnym, aby ułatwić usunięcie szalunku po całej akcji.

Betonowe schody należy bezwzględnie oczyścić z drobin cementu, ewentualnych tłustych plam bądź innych zanieczyszczeń. Jeśli schody są zabrudzone tynkiem gipsowym, po jego usunięciu warto zagruntować gruntem głęboko penetrującym np. weber PG212.

Jak wyrównać betonowe schody?

 

Gruntowanie powierzchni schodów

 

Dokładne gruntowanie podłoża cementowego preparatem weber.floor 4716 zapewni właściwe połączenie masy samopoziomującej z podłożem. Oprócz samego stopnia należy zagruntować również podstopnicę. W zależności od rodzaju podłoża:

  • podłoża o małej nasiąkliwości: 1 warstwa gruntu weber.floor 4716, koncentrat wymieszany z wodą w proporcji 1:3 (grunt : woda), czas wysychania 3-5 godz.
  • podłoża nasiąkliwe: 2 warstwy gruntu weber.floor 4716, koncentrat wymieszany z wodą w proporcji: pierwsze gruntowanie 1:5, drugie gruntowanie 1:3 (grunt : woda), czas wysychania 3-5 godzin na każdą warstwę.

Jak wyrównać betonowe schody?

 

Uszczelnianie szalunku

 

Aby uniknąć wypływania wylewki między deskami lub między deską a ścianą, zaprawę w formie szlamu: grunt weber.floor 4716 rozcieńczony wodą w proporcji 5:1 (grunt : woda) zmieszany z suchą zaprawą weber.floor 4310 do uzyskania konsystencji śmietany. Uzyskany szlam rozprowadzamy równomiernie cienką warstwą na podłożu, szczególnie w okolicach łączeń i pozostawiamy na ok. 3-5 godzin do wyschnięcia.

Jak wyrównać betonowe schody?

 

Przygotowanie zaprawy

 

Licząc zużycie masy mnożymy powierzchnię w m2 przez 1,7 (zużycie na każdy 1 mm grubości) oraz grubość w mm. Przykładowo 0,28x1x1,7x32 = ok. 15 kg. Ilość wody – dla weber.floor 4310 jest to ok. 0,18-0,2 litra / 1 kg suchej zaprawy, czyli dla 15 kg gotowej zaprawy wychodzi ok. 2,8 litra wody. Przyda się waga i wiaderko z miarką – dzięki nim masa będzie mieć właściwą konsystencję, nie za rzadką i nie za gęstą.

Przygotowanie zaprawy

Dla uzyskania jednorodnej masy dodajemy do odmierzonej objętości wody suchą zaprawę, mieszając przez ok. 2 minuty wolnoobrotowym mieszadłem elektrycznym. Po odstawieniu na 2 minuty (czas aktywacji składników) należy jeszcze raz krótko przemieszać.

Wylewka na schody

 

Wylewka na schody

 

Gotową masę wylewamy na przygotowany schodek,  najlepiej pasami, aby równo się rozpłynęła. Uważamy, żeby nie przelać poza szalunek. Zaprawa weber.floor 4310 odpowietrza się sama – bąbelki po chwili same pękają pozostawiając gładką powierzchnię.

Po ok. 4 godz. schodek jest gotowy do rozszalowania. Czas wiązania zależy od grubości warstwy, temperatury i wilgotności otoczenia. Przykład dotyczy zapraw weber.floor 4310, weber.floor 4320 lub weber RENOFLOOR. W przypadku innych wylewek samopoziomujących, czas ten może się wydłużyć. Jeśli konieczne jest wyszpachlowanie podstopnic, można użyć masy weber.floor 4045 lub zaprawy naprawczej weberep R4 duo.

Wylewka na schody

 

Kontakt w sprawie produktów:

logo_weberSaint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o.
Weber

ul. Cybernetyki 9
02-677 Warszawa
tel. +48 22 457 14 57
infolinia: 801 620 000
www: pl.weber

źródło: Saint-Gobain Construction Products Polska sp. z o.o. Weber
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet