data aktualizacji: 23-02-2016, 10:40

Jak zabepieczyć rośliny ogrodowe przed zimą


wyświetleń: 3151Jak zabepieczyć rośliny ogrodowe przed zimą


Niekorzystne warunki atmosferyczne w czasie trwania zimy mogą zniszczyć nasze rośliny ogrodowe, dlatego trzeba je zabezpieczyć przed mrozem, wiatrem i śniegiem. Tego typu prace należy wykonać najpóźniej w listopadzie. W zależności od rodzaju roślin ochronę zapewnią:

  • okrycie włókninami lub obłożenie częściami organicznymi (gałązkami drzew iglastych, słomą), które zapewnią przepływ powietrza. Tego typu ochrony wymagają gatunki wrażliwe oraz rośliny młode
  • ściółkowanie zabezpiecza korzenie roślin. Do tego celu wykorzystuje się trociny, korę lub wióry, które wraz z nadejściem wiosny usuwa się. Jednak trzeba pamiętać, że materiał z drzew iglastych będzie zakwaszał glebę
  • rośliny bulwiaste, cebulkowe i kłącza należy wykopać na zimę i schować do ciemnego chłodnego miejsca (można dodatkowo okryć je torfem lub trocinami)
  • rośliny, które pozostają zielone na zimę należy związać (sznurkiem lub żyłką ogrodniczą) tak, by gałęzi nie połamał śnieg. Nie wolno ich przykrywać, gdyż potrzebują dostępu do światła.
     

W czasie jesiennych prac ogrodowych nie można zapomnieć o obowiązku usuwania obumarłych części roślin, również z trawnika (grabienie i koszenie). Sprzymierzeńcem w walce z przymrozkami jest agrowłóknina, która chroni zapewniając jednocześnie cyrkulację powietrza i dopływ światła.    

autor: wald55
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet