data aktualizacji: 23-02-2016, 10:18

Jak zamontować domową saunę


wyświetleń: 9168Jak zamontować domową saunę


Saunę zazwyczaj kupuje się w częściach - sufit, podłoga i poszczególne ściany, a następie te prefabrykanty skręca się w domu w gotową kabinę. Przy pracach montażowych (które możemy wykonać również samodzielnie znacznie  oszczędzając nakłady finansowe) należy zachować kilka podstawowych zasad:

  • kabina musi mieć dostęp do instalacji ciepłej i zimnej wody (natrysk - w łazience może być wykorzystany już istniejący prysznic), kanalizacji i energii elektrycznej
  • należy również zapewnić odpowiednią izolację termiczną, która gwarantuje ekonomiczne korzystanie z sauny - mniejsze straty energii oraz szybsze nagrzewanie się kabiny. Termoizolację ścian i sufitu wykonuje się z wełny mineralnej (styropian jest mniej odporny na wysokie temperatury) o grubości 45-100 mm
  • ściany kabiny powinny być oddalone od ścian budynku o około 2-5 cm, co zapewnia obieg powietrza oraz zapobiega przegrzaniu elementów konstrukcyjnych. W przestrzeni między panelami wewnętrznymi a obudową sauny mocuje się izolację termiczną.
  • kabina potrzebuje odpowiedniej wentylacji opartej na wymianie powietrza między kabiną a pomieszczeniem, w którym jest zamontowana (a nie bezpośrednio do kanału wentylacyjnego). Do tego celu służy specjalny otwór pod piecem, który zapewnia cyrkulację w trakcie użytkowania kabiny (koniecznie musi być wtedy otwarty). Otwór wylotowy najlepiej jest zlokalizować w jak największym oddaleniu od wlotu powietrza.
  • piece do sauny są niewielkich rozmiarów i montuje się dość szybko, wystarczy przestrzegać zaleceń producentów. Jeśli piec wyposażony jest w osobny sterownik to należy go zamontować na zewnątrz sauny.
  • w tak przygotowanej kabinie można przystąpić do rozmieszczenia akcesoriów - ławek, wieszaków itp.

zdjecie: Megiw - sauna narożnaInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet