data aktualizacji: 06-09-2019, 08:35

Jak zdezynfekować klimatyzację w domu


wyświetleń: 4774



Jak zdezynfekować klimatyzację w domu


Klimatyzacja w domu lub małym biurze to bardzo dobry pomysł. W upalne letnie dni urządzenie typu split pozwala pracować i odpoczywać w lepszych warunkach. Aby jak najdłużej cieszyć się tym komfortem należy okresowo wykonać pewne czynności konserwacyjne. Najistotniejszą z nich jest dezynfekcja chłodnicy znajdującej się wewnątrz pomieszczenia. Czynność tę należy wykonywać przed każdym sezonem. Brzydki zapach wydostający się z klimatyzacji to sygnał, że na powierzchni wymiennika rozwinęły się groźne dla nas bakterie i grzyby, które koniecznie należy zwalczyć. Starajmy się do tego niedopuszczać. 

Dezynfekcję klimatyzacji domowej możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Potrzebujemy do tego celu specjalnego preparatu odkażającego w sprayu.

 

Preparaty dezynfekujące klimatyzację

 

Parownik klimatyzacji domowej to mała chłodnica znajdująca się pod plastikową obudową. Każda obudowa ma możliwość jej rozebrania lub zdjęcia pewnych części tak aby zapewnić swobodny dostęp do parownika. Informacji tych należy szukać w instrukcji urządzenia. 

Nasza klimatyzacja nie rozbiera się, a tylko po wciśnięciu przycisku serwisowego na pilocie, unosi obudowę tak aby można było spryskać chłodnicę. Na początku należy zdemontować filtr wstępny zatrzymujący większe nieczystości, umyć go w wodzie i pozostawić do wyschnięcia. 

 

Filtr wstępny

 

Następnie spryskujemy parownik klimatyzacji preparatem w sprayu. Piana, która pokryje wymiennik zniknie w ciągu kilku minut. Wszelkie nieczystości spłyną do rynienki na skropliny. Czynność możemy powtórzyć.

 

Dezynfekcja parownika

 

Pozostawiamy jednostkę wewnętrzną do wyschnięcia natomiast udajemy się do ujścia przewodu skroplin, i sprawdzamy czy prewód jest drożny. 

Kolejna czynność obsługowa to kontrola jednostki zewnętrznej urządzenia. Tutaj musimy jedynie przedmuchać powietrzem chłodnicę oraz obudowę. Usuwamy pajęczyny i inne nieczystości oraz wycieramy całe urządzenie z kurzu i brudu. 

 

Jednostka zewnętrzna klimatyzacji

 

Powracamy do wnętrza, gdzie preparat dezynfekujący na parowniku zdąrzył już odparować. Montujemy filtry wstępne i zamykamy obudowę urządzenia. Uruchamiamy klimatyzację w trybie chłodzenia na kilka minut. Po tym czasie przewietrzamy pomieszczenie. Urządzenie jest gotowe do użytku przez następny sezon. 

Jeśli urządzenie po przestoju zimowym nie działa poprawnie należy wezwać wykwalifikowanych serwisantów urządzeń klimatyzacyjnych. 








Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2024 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet