data aktualizacji: 24-11-2015, 08:56

Jak zrobić dobrą wentylację dachu


wyświetleń: 4381Jak zrobić dobrą wentylację dachu


Wentylacja pokrycia dachowego odbywa się poprzez przewietrzanie pokrycia, oraz wentylację izolacji. By zapewnić odpowiednią drożność wentylacji pokrycia dachowego, powinno się stosować kontrłaty o wysokości nie mniejszej niż 2,5 cm. Z kolei przy większych połaciach dachowych, odpowiednia wysokość kontrłat również proporcjonalnie wzrasta, tak aby zapewnić odpowiednią wielkość kanału wentylacyjnego.

W przypadku wentylacji izolacji należy zachować min. 2 cm odstęp od warstwy paroprzepuszczalnej lub deskowania przez całą długość krokwi aż do kalenicy. Powietrze wlatuje przez szczelinę wlotową okapu do kanału, której przekrój powinien stanowić minimum 0,2% powierzchni pokrycia dachowego nad okapem, i wylatuje przez szczelinę w kalenicy dachu. Przekrój szczeliny wylotowej umiejscowionej w kalenicy i grzbiecie powinien wynosić minimum 0,05% pow. połaci dachowej.

W praktyce w przypadku gdy ocieplenie poddasza wykonywane jest do stropu na poddaszu a strych pozostaje nieocieplony - nie ma konieczności stosowania szczelin w okapie.

autor: mario75
Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet