data aktualizacji: 30-10-2018, 11:03

Jaka jest standardowa wysokość blatów kuchennych


wyświetleń: 6880Jaka jest standardowa wysokość blatów kuchennych


Gotowe zestawy mebli kuchennych zazwyczaj mają standardowe wymiary. Korpusy stojące maja przeważnie ok. 85 cm wysokości. Z kolei modele wyposażone w regulowane nóżki zwiększają ten zakres o kolejne 15 cm w górę.

Decydując się na meble na wymiar wysokość montażu blatu dobieramy do indywidualnych potrzeb. Głównym wyznacznikiem powinien być nasz wzrost.

Wszelkie prace wykonywane na blacie kuchennym odbywają się w pozycji stojącej, dlatego też ważne jest optymalne dobranie wysokości montażu. O tym, czy blat jest wygodną powierzchnią roboczą najczęściej decyduje właśnie to, na jakiej wysokości został zamocowany, a nie z jakiego jest tworzywa.

 

JAK WYZNACZYĆ WYSOKOŚĆ MONTAŻU BLATU KUCHENNEGO

  • stojąc na podłodze ręke zginamy w łokciu do kąta prostego
  • mierzymy odległość między naszym ramieniem a podłogą
  • od wymiaru odejmujemy ok. 15-20 cm (pozycja ręki w czasie większości prac kuchennych na blacie)
  • otrzymany wynik to optymalna wysokość blatu dla danej osoby

 

Ważne!

W przypadku kiedy w gospodarstwie domowym jest duża różnica wzrostu między użytkownikami należy kierować się zasadą doboru do średniej wysokości lub uwzględniając wzrost osoby, która najczęściej pracuje w kuchni. Idealne rozwiązanie to zastosowanie różnej wysokości blatu kuchennego, jednak w takim przypadku zdecydowanie lepiej skorzystać z projektu wykonanego przez specjalistę, który pomoże nam estetycznie wykończyć taką zabudowę. Najbardziej newralgiczna jest część blatu ze zlewozmywakiem, którego dno obniżone jest o ok. 20 cm, co dla wysokich osób może być problematyczne przy dłuższym zmywaniu. Najlepszym sposobem na zróżnicowanie wysokości blatu jest wprowadzenie wyspy kuchennej obok tradycyjnego ciągu dolnej zabudowy.

W kwestii szerokości stosuje się standrdowe 60cm głębokości, która umożliwia zabudowę płyty i innych urządzeń AGD. Powierzchnia robocza między zlewozmywakiem i płytą kuchenną powinna mieć przynajmniej 90cm szerokości. Da to nam pewność, że wszystkie prace kuchenne będą przebiegać sprawnie i wygodnie.


zdjecie: Konkurs fotograficzny "Nasze kuchnie"Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet