dimplex

data aktualizacji: 14-03-2022, 09:25

Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać?


wyświetleń: 319Jaki kocioł centralnego ogrzewania wybrać?


Dom dla każdego z nas jest osobistą strefą komfortu, gdzie odprężymy się po ciężkim dniu w pracy. To właśnie tam czujemy się najlepiej i najbezpieczniej, dlatego musimy sprawić, aby był on maksymalnie funkcjonalny i wygodny, a przede wszystkim ciepły. Bo kto chciałby przebywać w domu, w którym wieje chłodem? Wybór centralnego ogrzewania to bardzo istotna czynność, zwłaszcza że nie każdy kocioł sprawdzi się w każdym domu. W grę wchodzą także przeróżne aspekty takie jak cena czy moc urządzenia. Poniższy artykuł pomoże ci przy wyborze odpowiedniego kotła do twojego domu w zależności od własnych preferencji.

Centralne ogrzewanie jest zasilane w ciepło właśnie przez kocioł C.O. Służy on również do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Kocioł wybieramy, biorąc pod uwagę różne czynniki takie jak jego moc, paliwo, rodzaj budynku itp. Określenie mocy kotła najlepiej pozostawić doświadczonemu instalatorowi, który na podstawie informacji dotyczących m.in. wielkości i danych technicznych budynku, rozmieszczenia pomieszczeń, izolacji itp. dokładnie wyliczy jaka moc i jakiego typu ogrzewanie będzie odpowiednie.

 

Na jaki kocioł się zdecydować?

 

Jeśli znamy już moc kotła, jaką potrzebujemy, nadszedł czas na wybór samego kotła. Przy tej operacji musimy wziąć pod uwagę kilka rzeczy tj. rodzaj paliwa, umiejscowienie pieca w domu czy zapotrzebowanie na ciepłą wodę.

 

 

KOCIOŁ WĘGLOWY

Jest to kocioł na paliwo stałe. To jedna z najpopularniejszych opcji ze względu na niskie koszty zakupu oraz eksploatacji. Minusem jest fakt, że ze względu na swoje wymiary potrzebuje osobnego pomieszczenia – piwnicy lub kotłowni. Do tego wymaga częstej obsługi – konieczne jest dokładanie opału co kilka godzin i kontrola paleniska. Nie obejdzie się również bez czyszczenia wymiennika i spalinowych kanałów oraz usuwania popiołu. Przed zakupem trzeba jednak zorientować się, czy nie ma zakazu stosowania paliw stałych w danym regionie, ze względu na znaczne zanieczyszczanie przez nie środowiska naturalnego i pogarszanie jakości powietrza.

 

 

KOCIOŁ NA PELLET

Jest to opcja znacznie bardziej przyjazna środowisku niż użycie paliw stałych, to ekologiczny wybór. Emisja spalin jest o wiele niższa w porównaniu do pieca węglowego, gdyż spalane w tym przypadku są odpady drzewne takie jak trociny, a do tego kotłownia jest dużo czystsza, bo pellet nie brudzi. Obsługa pieca na pellet jest prostsza niż przy piecu na ekogroszek, za to koszt zakupu i eksploatacji sporo większy. Piec na pellet to kocioł stosunkowo bezobsługowy – można nie ingerować w jego działanie nawet przez tydzień. Dodatkowym plusem jest fakt, że popiół z pelletu można ponownie wykorzystać w postaci nawozu.

 

 

KOCIOŁ NA EKOGROSZEK

To kocioł, który wymaga nieco więcej naszego wkładu w obsługę niż w przypadku pieca na pellet. Przede wszystkim trzeba go znacznie częściej i staranniej czyścić, częściej wybierać popiół – powstaje go więcej w procesie spalania, mimo iż nie tak dużo, jak w przypadku niektórych innych kotłów. Trudniej jest zachować kotłownię w czystości, bo ekogroszek pyli niemal jak węgiel. Natomiast obsługa tego kotła jest dość prosta w porównaniu do węglowego pieca. Spore są tutaj także koszty użycia ekogroszku, gdyż jest on całkiem drogi. To rozwiązanie – można powiedzieć – ekologiczne, ponieważ posiada niską zawartość popiołu i siarki. Ekogroszek ma również wyższą kaloryczność niż pellet, więc kupuje się go znacznie mniej, a co za tym idzie, zajmuje mniej miejsca w pomieszczeniu. Można go kupić luzem lub w paczkach – opcja zakupu paczkowanego ekogroszku jest trochę droższa, jednak mniej brudzi pomieszczenie.

 

 

KOCIOŁ GAZOWY

To rozwiązanie ekonomiczne i bardziej przyjazne środowisku niż kotły na paliwa stałe, a to ze względu, że gaz nie produkuje widocznych zanieczyszczeń. Jedynym warunkiem posiadania kotła jest konieczność podłączenia do sieci gazociągowej, a nie każdy może mieć taką możliwość.

Junkers Cerastar Smart

fot.: Bosch - Gazowy kocioł konwencjonalny Junkers Cerastar Smart

Piec gazowy jest pod wieloma względami godny polecenia, gdyż nie trzeba wykonywać przy nim niemal żadnych czynności i jest prosty w obsłudze. Wystarczy opłacać rachunki za gaz i raz w roku dokonać przeglądu. Do tego kocioł włącza się i wyłącza automatycznie w zależności od ustawień i temperatury w pomieszczeniach. Dodatkowo można go zainstalować w niemal każdym pomieszczeniu – kotły wiszące nie zajmują wiele miejsca, nie brudzą, potrafią wpasować się w wystrój łazienki czy kuchni. Stojące kotły są większe, ale bardziej wytrzymałe, dzięki żeliwnemu wymiennikowi ciepła.

Mamy wybór między kotłem jednofunkcyjnym – służącym do ogrzewania pomieszczeń – a dwufunkcyjnym – który ogrzewa pomieszczenia, a także podgrzewa wodę użytkową, jest to jednak droższa opcja.

 

 

KOCIOŁ ELEKTRYCZNY

Kocioł elektryczny jest nieduży, a co za tym idzie, nie potrzebuje wiele miejsca. Można go zainstalować w praktycznie dowolnym pomieszczeniu, nie potrzebuje kotłowni, gdyż niczego nie spala. Do tego jest bezobsługowy, nie trzeba nic przy nim robić i łatwo go zainstalować. Nie jest tani, jeśli chodzi o eksploatację, ze względu na wciąż rosnące ceny energii elektrycznej, dlatego najlepiej sprawdzi się w niewielkim pomieszczeniu lub w przypadku, kiedy z ogrzewania korzysta się sporadycznie. Do tego sam jego zakup to niewielki koszt. Może współpracować z kominkiem i innymi kotłami na paliwo stałe, ale może też być samodzielnym źródłem ciepła. Charakteryzuje się wysoką sprawnością, to rozwiązanie bezpieczne oraz ekologiczne – nie zanieczyszcza powietrza, bo nie wydziela żadnych spalin.

Dobrym rozwiązaniem może być zasilanie kotła elektrycznego panelami fotowoltaicznymi. Mimo iż instalacja fotowoltaiki do najtańszych nie należy, to jej koszt zwraca się z czasem ze względu na bardzo niskie rachunki za prąd. Instalacja PV świetnie współpracuje z kotłami elektrycznymi, pozwala to na wykorzystanie nadwyżek energii pochodzących z paneli fotowoltaicznych.

Elektryczny kocioł wodny Husarz

fot.: Elterm - Elektryczny kocioł wodny Husarz (AsHZ)

 

Wybór odpowiedniego kotła zależy od preferencji oraz indywidualnych potrzeb użytkownika. Trzeba dokładnie obliczyć jakiej mocy potrzebujemy, uwzględnić koszty, jakie możemy ponieść, wyznaczyć miejsce, gdzie chcemy umieścić kocioł itp. Na rynku jest jednak teraz ogromny wybór rozwiązań i na pewno każdy znajdzie coś dla siebie.

 

 

ZOBACZ TAKŻE

autor: daga
zdjecie: Bosch, Elterm

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet