data aktualizacji: 23-02-2016, 09:14

Jaki kocioł wybrać - dolnego czy górnego spalania


wyświetleń: 8884Jaki kocioł wybrać - dolnego czy górnego spalania


Wybór kotła do ogrzewania domu ma bardzo duże znaczenie, gdyż wpływa na funkcjonalność i ekonomiczność systemu grzewczego. Przede wszystkim wybór należy rozważyć pod kątem rodzaju paliwa i komfortu obsługi wynikający ze sposobu eksploatacji. Podział kotłów na te ze spalaniem dolnym i górnym wiąże się ze sposobem doprowadzenia powietrza i przebiegu procesu spalania.

W kotłach z górnym spalaniem paliwo dorzucamy od góry, zaś powietrze dostarczamy od dołu. W konsekwencji żar i spaliny rozprzestrzeniają się ku górze. Proces spalania obejmuje całą objętość wsadu, co uniemożliwia regulację i kontrolę w produkcji ciepła. Dodatkowo paliwo powinno być dozowane często i w niewielkich ilościach, co skutkuje dużymi stratami ciepła. W przypadku kotłów z dolnym spalaniem, w których palenisko zwęża się ku dołowi istnieje możliwość wydzielenia niewielkiej warstwy żaru bez zapalania całego wsadu. Dodatkowo w układzie tym dochodzi do odprowadzenia spalin poza zasyp w piecu poprzez  boczne  kanały (większa czystość spalin). Kotły z dolnym spalaniem umożliwiają większą kontrolę nad spalaniem, które przebiega wolniej. W sprzedaży dostępne są również kotły uniwersalne z górno-dolnym spalaniem, w których można palić wszystkimi rodzajami paliwa stałego.     

W kotłach z górnym spalaniem można palić węglem, mieszanką węgla z koksem, miałem oraz drewnem. Modele o dolnym systemie spalania tolerują jedynie węgiel kamienny typu groszek lub orzech lub drobne paliwo drewnopochodne. 


zdjecie: Sas - kocioł z dolnym spalaniemInne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2023 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet