dimplex

data aktualizacji: 14-03-2022, 09:24

Jaki system ogrzewania domu wybrać?


wyświetleń: 278Jaki system ogrzewania domu wybrać?


Sposób ogrzewania domu to decyzja, którą należy podjąć już na początku budowy lub w trakcie modernizacji budynku już istniejącego. Możliwości finansowe, wielkość budynku czy sposób jego ocieplenia to tylko niektóre z czynników wpływających na decyzję o wyborze systemu grzewczego. Wybór sposobu ogrzewania domu ma wpływ na późniejsze koszty eksploatacji i komfort cieplny domowników, a także wpływa na ekologię  - dlatego decyzja powinna być dobrze przemyślana. Jaki rodzaj ogrzewania domu można wybrać?

 

Ogrzewanie gazowe

 

Korzystanie z ogrzewania gazowego wymaga dostępności gazu ziemnego lub płynnego. Gaz to ekologiczne źródło energii, które można zainstalować w niemalże każdym domu. Rynek oferuje nowoczesne kotły gazowe, które są bezobsługowe i cechują się wyjątkowo wysoką sprawnością. W przypadku ogrzewania gazowego do wyboru są kotły tradycyjne lub kondensacyjne, ale zależnie od funkcji kotłów, można wybrać jednofunkcyjny - do podgrzewania wody w instalacji grzewczej lub dwufunkcyjny, który dodatkowo ma również ogrzewać wodę użytkową. Jeśli chodzi o koszty, to ogrzewanie gazowe z powodu rosnących cen surowca nie należy do najtańszych - można je zaliczyć do środkowego przedziału cenowego, ale ma sporo zalet, takich jak wygoda czy wyjątkowo wysoka sprawność urządzeń, a także brak konieczności posiadania kotłowni - kompaktowe wymiary kotłów gazowych pozwalają na montaż w kuchni lub łazience.

 

Ogrzewanie elektryczne

 

Ogrzewanie energią elektryczną jest jednym z droższych sposobów ogrzewania domu, jeśli nie mamy zainstalowanej instalacji fotowoltaicznej. Mimo to ma przewagę nad innymi systemami pod względem wygody, komfortu i czystości. Poza tym, do ogrzewania elektrycznego zalicza się wiele systemów, które różnią się od siebie między innymi pod względem kosztów zarówno instalacji, jak i eksploatacji. Kocioł elektryczny, elektryczne ogrzewanie podłogowe, ogrzewanie akumulacyjne czy pompa ciepła? Które z nich wybrać, by uzyskać odpowiednią temperaturę w domu przy jak najniższych kosztach eksploatacji?

Ogrzewanie akumulacyjne jest opłacalne w przypadku korzystania z dwóch taryf rozliczania za energię elektryczną. Piec akumuluje ciepło w momencie, gdy korzystamy z najtańszej taryfy (najczęściej w nocy) i oddaje je stopniowo przez całą dobę, dzięki czemu koszty ogrzewania są zminimalizowane. Jeśli chodzi o kotły elektryczne, jest to nowoczesne, ekologiczne i bezpieczne rozwiązanie, którego instalacja nie wymaga dużego nakładu finansowego. Kompaktowy rozmiar i estetyczny wygląd pozwala na montaż w każdym pomieszczeniu, co więcej, kocioł elektryczny nie wymaga posiadania komina czy specjalnie przygotowanych pomieszczeń na przechowywanie paliwa.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się jako główne źródło ciepła w domu lub jako źródło uzupełniające. Koszt wykonania takiej instalacji nie jest wysoki, regulacja temperatury odbywa się przy pomocy termostatu lub czujników temperatury, a dodatkowo taki rodzaj ogrzewania to dobre rozwiązanie dla osób, którym zależy na względach estetycznych - urządzenie grzejne nie jest widoczne. Decydując się na elektryczne ogrzewanie podłogowe trzeba jednak liczyć się z wysokimi rachunkami za prąd.

Pompa ciepła, która aktualnie zalicza się do najbardziej ekologicznych systemów ogrzewania, pobiera energię z otoczenia, czyli z wody, gruntu lub powietrza. Może być jedynym źródłem ogrzewania do temperatury zewnętrznej wynoszącej -10C, ale ze względu na występowanie w klimacie Polski niższych temperatur, warto zintegrować pompę z innym źródłem ogrzewania. Jeśli chodzi o sam zakup pompy ciepła i późniejszą instalację należy liczyć się ze sporymi kosztami, które zwracają się w późniejszych rozliczeniach za prąd.

 

Ogrzewanie olejowe

 

Ogrzewanie olejem opałowym, w przypadku braku podłączenia do sieci gazowej, jest dobrą alternatywą dla ogrzewania gazowego. Jeśli chodzi o koszty, zarówno instalacja ogrzewania olejowego, jak i jego eksploatacja wiążą się z wyższymi kosztami niż w przypadku ogrzewania gazowego. W kwestii wyboru kotła rynek oferuje kotły niskotemperaturowe lub kondensacyjne. Nowoczesne kotły olejowe są uznawane za ekologiczne, ponieważ podczas spalania nie zachodzi proces uwalniania szkodliwych substancji. Do zalet ogrzewania olejowego zdecydowanie można zaliczyć wygodę - kotły są bezobsługowe i nie wytwarzają popiołu czy sadzy, a także cechują się wysokim standardem bezpieczeństwa i są gabarytowo mniejsze niż kotły na paliwo stałe. Wadą ogrzewania olejowego jest stosunkowo wysoki koszt eksploatacji, a także konieczność przygotowania w budynku odpowiedniego pomieszczenia - kotłowni o określonej kubaturze.

 

Ogrzewanie paliwem stałym

 

Ogrzewanie paliwem stałym zalicza się do jednego z najczęściej wybieranych systemów ogrzewania budynków mieszkalnych. Poza tym, nowoczesne piece na paliwo stałe są w większości zautomatyzowane i estetyczne, więc ich obsługa jest niemalże bezproblemowa. Decyzją poprzedzająca zakup kotła jest wybór paliwa, jakiego chcemy używać do ogrzewania domu - każdy producent określa, jaki opał (pellet, ekogroszek, węgiel) nadaje się do konkretnego kotła. Do tego typu ogrzewania konieczna jest kotłownia, w której będzie umieszczony piec i przechowywane paliwo.

 

autor: daga
zdjecie: 4 Eco

Inne artykuły w dziale:

© Copyright 2012-2022 poradybudowlane.com.pl | powered by: introNet